Każdego roku tysiące ludzi traci życie lub doznaje poważnych obrażeń w wypadkach na drogach. Dzięki rozwojowi społecznemu i technologicznemu w latach 2001–2017 liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie zmniejszyła się o 57,5%, ale liczby pokazują, że spadek wskaźnika śmiertelności zwalnia.
Najczęściej na drogach śmierć ponoszą kierowcy bądź pasażerowie samochodów (46%).
Niechronieni użytkownicy dróg stanowią prawie połowę ofiar wypadków drogowych: 21% wszystkich zabitych na drogach to piesi, 14% motocykliści, 8% rowerzyści i 3% motorowerzyści.
W 2017 r. krajami członkowskimi o najlepszych wynikach w zakresie bezpieczeństwa na drogach były Szwecja, Wielka Brytania i Holandia. Z drugiej strony kraje o najwyższym wskaźniku śmiertelności to Rumunia, Bułgaria i Chorwacja.
W Polsce, która nadal plasuje się na 4. od końca miejscu statystyki w całej UE, liczba ofiar zmniejszyła się o 6 proc.
Według dostępnych danych:
- 8% ofiar śmiertelnych wypadków drogowych miało miejsce na autostradach, 55% na drogach wiejskich, a 37% na obszarach miejskich.
- Prawie 14% osób zabitych na drogach UE ma od 18 do 24 lat, podczas gdy tylko 8% populacji europejskiej należy do tej grupy wiekowej.
- Odsetek ofiar śmiertelnych w podeszłym wieku wzrósł z 22% w 2010 r. do 27% w 2017 r. z powodu zmian demograficznych.
76% ofiar śmiertelnych na drogach to mężczyźni i 24% to kobiety. - Dzieci poniżej 15 lat stanowią 2% ofiar śmiertelnych.
http://www.europarl.europa.eu