Światowy Dzień AIDS

Na świecie każdego dnia zakaża się HIV ponad 7 tys. osób, a około 5 tys. osób każdego dnia umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.


1 grudnia ustalono w 1988 z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia i później Ogólnego Zgromadzenia ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Walki z AIDS, jednej z najgroźniejszych epidemii w współczesnym świecie, której główną drogą przenoszenia jest kontakt seksualny.

Pomimo próby kontroli i powstrzymywania światowej epidemii AIDS nadal pozostaje niekontrolowanych w większości krajów na świecie, a zwłaszcza w Afryce.

Według danych opublikowanych przez Lekarzy bez Granic w swojej oficjalnej stronie internetowej, w każdej minucie dnia, dziecko poniżej 15 roku życia jest zakażone wirusem HIV. AIDS zabija codziennie 1400 dzieci oraz traci życie ponad pół miliona dzieci rocznie.

Miliony dzieci z HIV / AIDS umierają z powodu braku odpowiednich narzędzi diagnostycznych oraz pediatrycznej kombinacji leków antyretrowirusowych. Z 10 na 9 dzieci jest urodzonych z HIV i żyje w Afryce.

Na Zachodzie, rozprzestrzenia się choroba z matki na dziecko, której można skutecznie uniknąć, zapewniając jednocześnie terapie antyretrowirusowe u dziecka, które urodziło się z HIV i ma szanse na osiągnięcie dorosłości.

Jednak w krajach rozwijających się, brak doświadczenia i problemy z dostępem do leków antyretrowirusowych, doprowadziły leczenie jedynie bardzo mały procent dzieci, które są w potrzebie.

Połowa dzieci, które zostały zakażone wirusem HIV nie osiągają pełnoletniości życia…

Narody Zjednoczone uznają pandemię HIV/AIDS za jeden z największych problemów współczesnego świata. Społeczeństwa wielu krajów są zagrożone tą epidemią, która zbiera obfite żniwo śmierci i niweczy ciężko wypracowane zyski, zarówno w sferze ekonomicznej, jak i społecznej. W okresie ostatnich 20 lat ponad 56 milionów ludzi zostało zakażonych HIV – jest to liczba odpowiadająca populacji Wielkiej Brytanii.

Nie istnieje szczepionka, która chroniłaby przed zakażeniem HIV.

Nie ma również skutecznych leków.

Jedynym skutecznym sposobem zahamowania rozprzestrzeniania się HIV jest edukacja i profilaktyka.

W praktyce oznacza to bezpieczniejszy seks – zawsze z użyciem prezerwatywy, nieużywanie wspólnych igieł czy strzykawek w przypadku zażywania narkotyków drogą dożylną. Krew, nasienie i inne płyny ustrojowych mogą być potencjalnie infekcyjnym materiałem zawierającym HIV. Wirus ginie w temp. 56°C po 30 minutach, jest wrażliwy na wysychanie, detergenty i środki odkażające.

Symbolem upamiętnienia zmarłych i umierających z powodu AIDS, a także solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi oraz zaangażowania w profilaktykę jest Czerwona kokardka w kształcie odwróconego V.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne