Jednej osobie udało się poderwać do biegu cały świat. Co roku tego samego dnia, o tej samej godzinie na wszystkich kontynentach startuje Wings for Life World Run. To już dziś 8 maja mamy okazję oglądać zaciekłą walkę z czasem.
W tym biegu nie ma przegranych. Mimo że każdy ma osobisty cel, to tak naprawdę wszyscy zawodnicy wspierają tę samą ideę. A samochody pościgowe, dodają temu wszystkiemu lekkiego dreszczyku emocji. Trzeba przyznać, że takie wydarzenia łączą ludzi, a w tym wypadku ludzi na całym świecie.
W zeszłym roku w Polsce Bartosz Olszewski uciekał przez 73,46 km. Dominice Stelmach udało się pokonać 41,84 km. Tytuł Globalnego zwycięzcy Wings for Life World Run otrzymał Etiopczyk Lemawork Ketema. Przebiegł 79,9 km. Wśród kobiet tytuł zgarnęła Japonka Yuuko Watanabe, która pokonała 56,3 km.
Zasady są bardzo proste. W tym roku, 8 maja, o godzinie 13:00 (czasu polskiego) w 33 krajach, w 34 lokalizacjach na 6 kontynentach wystartują tysiące zawodników. 30 minut później ruszą za nimi samochody pościgowe. Ich prędkość na kolejnych odcinkach trasy będzie stale wzrastać. Za kierownicami pojazdów zasiądą gwiazdy głównie sportów motorowych. Jaka jest nagroda? Zwycięzca w danym kraju ma możliwość wystartowania w dowolnej ze wszystkich lokalizacji, w których odbywa się bieg, w następnym roku. Z kolei zwycięzca globalny otrzymuje podróż dookoła świata.
A do walki ze ścigającymi biegaczy samochodami ma zachęcać nowy hymn Wings for Life World Run:
Gwiazdy biegają w Wings for Life World Run
Polska także dołączyła do zaszczytnego grona państw, które organizują u siebie ten charytatywny bieg. W tym roku poznańska edycja doczekała się również 3 nowych ambasadorów inicjatywy. Zostali nimi Katarzyna Burzyńska-Sychowicz, Paulina Holtz oraz Kuba Wesołowski. Wszyscy jednogłośnie zachęcają do tego, aby spotkać się wspólnie na starcie zawodów i zacząć uciekać przed metą.
Na oficjalnej polskiej stronie Wings for Life World Run możemy przeczytać, że Kuba Wesołowski zakochał się w tym wydarzeniu i startuje przede wszystkim dlatego, że chce pomóc. Przyciągnął go również „globalny zasięg przedsięwzięcia”. Z kolei Paulina Holtz biegnie z przekonaniem, że „może dokonać wielkich rzeczy, jeśli działa się wspólnie”. Natomiast dla Kasi Burzyńskiej-Sychowicz „sport to przełamywanie własnych barier i doskonała szkoła charakteru”.
#MyGoal z Wings for Life World Run
Na kilka miesięcy przed startem ruszyła również akcja #mygoal. Masz cel? Zapisz go na kartce i zrób sobie zdjęcie. Następnie wyślij je na adres poland@wingsforlifeworldrun.com do 6 lutego. Wszystkie fotografie zostaną opublikowane na Facebooku. Zbierz pod swoją najwięcej lajków.
Do wygrania jest 5 unikalnych koszulek technicznych z logo Wings for Life World Run oraz 10 czapek z daszkiem z logo Światowego Biegu. Przy rejestracji na bieg nie zapomnij wypełnić specjalnego pola, w którym zapiszesz swój cel. Ma to być gest wsparcia dla tych, którzy nie mogą biegać, ale również bodziec zachęcający innych do dołączenia do biegu.
Wzrost zainteresowania biegiem nie przestaje zadziwiać. Ten bieg transmituje wiele stacji telewizyjnych na świecie. Relacja live odbywa się także w internecie. Na bieżąco można śledzić wyniki i obserwować zawodników. A to wszystko stało się możliwe dzięki Anicie Gerhardtee, CEO fundacji charytatywnej Wings for Life. Misją organizacji jest odnalezienie metody leczenia urazów rdzenia kręgowego.
Projekt biegu dojrzewał przez 2 lata i dopiero 4 maja 2014 roku ujrzał światło dzienne. Pierwszą koncepcję wzbogacono o dodatkową atrakcję, jaką stał się pościg samochodowy. Pojazdy mają za zadanie ścigać biegaczy, których celem nigdy nie będzie meta, ale ucieczka przed nią. Dlaczego bieg jest tak ważny? Bo jak głosi oficjalny komunikat na stronie internetowej wydarzenia: „Każda kolejna osoba biegnąca dla tych, którzy nie mogą, przybliża nas do odnalezienia metody leczenia urazów rdzenia kręgowego.” Jest to ważne, bo 100 proc. wniesionej opłaty startowej jest przekazywane na projekty badawcze
W ciągu 2 lat od powstania Wings for Life World Run udało się zebrać 7 mln euro na prowadzone na całym świecie badania nad urazami rdzenia kręgowego.
Milena Majak
aktywniebardzo.pl