Strona głównaAktualnościGrecjaW 2023 roku swoje podwoje otwiera „zielony” Wieżowiec w Pireusie

W 2023 roku swoje podwoje otwiera „zielony” Wieżowiec w Pireusie

Szacuje się, że w pierwszej połowie 2023 roku powstanie najbardziej „zielony” budynek w Grecji. Nieruchomość licząca 24 kondygnacje, o łącznej wysokości 84 metrów i powierzchni zabudowy 34 623 mkw., rozpoczęła już przebudowę. Projekt pierwszego etapu prac został powierzony firmie TERNA z grupy GEK TERNA, a wartość kontraktu wynosi ok. 19 mln euro.

Szacuje się, że całkowita inwestycja, która zostanie dokonana, zbliży się, a może nawet przekroczy, 40 milionów euro. Projekt jest realizowany przez Piraeus Tower, spółkę joint venture pomiędzy Prodea Investments, Dimand i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Prodea uczestniczy z 30%, a pozostałe 70% jest kontrolowane przez program Dimand – EBOR, który nawiązał strategiczne partnerstwo na rzecz rozwoju zielonych inwestycji. Inwestorzy ci podjęli się eksploatacji nieruchomości na podstawie 99-letniej umowy koncesyjnej, w ramach odpowiedniego przetargu zorganizowanego przez władze miejskie Pireusu. Na podstawie złożonej oferty roczne wynagrodzenie dla Gminy Pireus wyniesie 1 mln euro (przewiduje się również roczną korektę w wysokości 2%).

Plan inwestycyjny przewiduje rozwój mieszanego przeznaczenia biurowo-handlowego. Konkretnie na parterze, na pierwszym i drugim piętrze znajdą się sklepy handlowe o powierzchni 7 000 mkw. Szczególnie na parterze przewidziano miejsce na promocję produktu turystycznego Pireusu. Na trzecim piętrze znajdzie się wielofunkcyjna kulturalna część ze strefą jadalną, natomiast od czwartego do 18 piętra zabudowane zostaną funkcje biurowe o łącznej szacowanej powierzchni 17 000 mkw.

Celem inwestorów jest stworzenie najbardziej luksusowych i nowoczesnych biur w kraju, gdyż ich intencją jest przyciągnięcie greckich firm żeglugowych, które dziś mieszczą się w różnych budynkach. Na ostatnich dwóch piętrach znajdą się restauracje z widokiem na cały port w Pireusie.

W kontekście aktualnie realizowanych prac TERNA przystępuje m.in. do demontażu istniejącej elewacji i montażu nowych szklanych kurtyn z roletami. Warto zaznaczyć, że inwestycja będzie obejmować budynek bioklimatyczny, który ma na celu uzyskanie certyfikacji zrównoważonego rozwoju w ramach programu certyfikacji Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) na poziomie GOLD.

Budowa wieżowca w Pireusie została zakończona w 1975 roku. Jednak w rzeczywistości budynek nigdy nie funkcjonował, pozostając odtąd budowlą bez znaczącego wykorzystania, chociaż na przestrzeni lat podejmowano kilka prób wykorzystania budynku, ale bez żadnych wymiernych rezultatów. Jedynymi piętrami, które funkcjonowały sporadycznie, był parter i pierwsze dwa piętra, na których od czasu do czasu mieścił się dom towarowy, szkoła, różne służby publiczne i miejskie, a nawet urzędy Narodowego Pireusu.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne