Strona głównaRozmaitościArtykuły i opinieUniwersalne tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Uniwersalne tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Tradycje świąt Bożego Narodzenia w Polsce są zasadniczo takie same we wszystkich jej regionach. Naturalnie, możemy spotkać się z innymi potrawami na wigilijnym stole czy z inną ich kolejnością podawania. Innymi zwyczajami w ubieraniu choinki czy słowami kolęd, co akurat wynika z występowania gwary regionalnej.

Kiedy jednak popatrzymy na tradycje Polskie tradycje wigilijne to możemy wyszczególnić osiem ogólnych zasad:

Ubieranie choinki

Przejęty od Niemców zwyczaj ubierania drzewka świątecznego kultywowany jest w większości polskich domów. Jest to doskonała płaszczyzna do spędzenia wolnego czasu w gronie najbliższych oraz przekazywania dziedzictwa kulturowego. Ozdoby choinkowe mają swoją symbolikę, która wynika ze znaczeniowości zawartej w Biblii.

Łamanie się opłatkiem

Symbolizuje przebaczenie oraz pojednanie. W wielu dniach roku robimy sobie wzajemnie pewne przykrości, mówimy słowa, których nie powinniśmy mówić one pozostają z nami na długi czas. Znany jednak już od czasów pierwszych Chrześcijan zwyczaj dzielenia się chlebem został wdrożony jako początek wigilijnej kolacji. Nie dzieje się tak przypadkowo. Podzielenie się opłatkiem i wzajemne przebaczenie sobie wszystkiego co wydarzyło się podczas mijającego roku pozwala na to, aby czas oczekiwania na nadejście Pana Jezusa był czasem wyjątkowych i aby nasze serca były czyste, bez urazy do innych.

Sianko pod obrusem

Jest to symbol ubóstwa jakiego doświadczył Pan Jezus przychodząc na świat. Według wierzeń, tym siankiem gospodarze zapewniają sobie dostatek i powodzenie na kolejny rok. W moim odczuciu sianko, które symbolizuje ubóstwo pokazuje nam także, że dobra materialne nie są najważniejszymi elementami naszego życia na ziemi.

Dawanie prezentów

Jest ono nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia prezenty kładzie się pod choinką, a otworzyć można je dopiero po wieczerzy wigilijnej. W zależności od regionu kraju prezenty przynosi Mikołaj, Śnieżynka, Aniołek, Dzieciątko lub Gwiazdka.

12 potraw

Zwyczaj ten odnosi się do 12 apostołów, którzy spożywali z Jezusem ostatnią wieczerzę. Liczba dwanaście symbolizuje dostatek, bowiem w odległych czasach nie każdego było stać na przygotowanie aż tylu potraw. Można także spotkać się z argumentacją, że liczba dwunastu potraw odnosi się do liczby miesięcy w roku. W zależności od regionu można spotkać drobne różnice dotyczące podanych dań, najczęściej jednak są to: barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, ryba po grecku, karp smażony, kutia, kapusta z grzybami, zupa grzybowa, śledzie, kompot z suszu, makowiec, groch z kapustą, paszteciki z kapustą i grzybami. Warto zaznaczyć, że podawane ryby mają także swoją symbolikę. Mówi się, że symbolizują Jezusa Chrystusa oraz odrodzenie. Natomiast kompot z suszu, a właściwie jego składniki także mają przypisaną pewną moc. Tak oto gruszki miały zapewniać długowieczność, jabłka dawać zdrowie, a suszone śliwki odpędzały złe moce. Występujący w kutii czy w cieście mak zapewniać miał bogactwo. Pierniki symbolizowały dobrobyt. Chleb natomiast jest odwiecznym symbolem nowego życia. Warto jednak zaznaczyć, że potrawy na stole wigilijnym są zawsze postne. Co ciekawe, w dawnych czasach, kolacja wigilijna była przygotowywana z siedmiu dań. Symbolizowała ona siedem dni tygodnia, co więcej liczba ta jest także oznaką doskonałości, a w wielu kulturach symbolizuje całość.

Śpiewanie kolęd

To jeden z piękniejszych momentów wigilijnego wieczoru. Najsłynniejsze polskie kolędy to: „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, „Cicha noc”, „Gdy śliczna Panna”. Od wielu lat organizowane są koncerty i wspólne kolędowanie, które transmitowane jest w telewizji, często ma to wymiar koncertu charytatywnego.

Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole

Na wigilijnym stole ustawiane jest dodatkowe nakrycie. Symbolizuje to oczekiwanie na zbłąkanego wędrowca, którego w ten sposób zaprasza się do stołu i wspólnego świętowania. Ma okazywać, że nasz dom otwarty jest na osoby potrzebujące, dzielenie się bowiem z potrzebującymi jest jedną z fundamentalnych zasad chrześcijaństwa.

Pierwsza gwiazdka na niebie

Oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę jest wyjątkowym momentem wigilijnego wieczoru. Dopiero wtedy kiedy pierwsza gwiazda pojawi się na niebie można zasiąść do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Jest ona symbolem Gwiazdy betlejemskiej, która zwiastowała narodziny Jezusa.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne