Strona głównaAktualnościGrecjaUNESCO wpisało „Zagorochoria” na Listę Światowego Dziedzictwa

UNESCO wpisało „Zagorochoria” na Listę Światowego Dziedzictwa

Grupa wsi Zagorochoria na górze Pindos w północno-zachodniej Grecji została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położony w pięknym górzystym regionie Epiru. Zagorochoria – czyli wioski Zagori – to kompleks 46 malowniczych wiosek, z których najważniejszą jest Megalo Papigo.

Wpisanie Zagorochorii na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wynikało przede wszystkim z wyjątkowej architektury kamiennych domów i zostało ogłoszone podczas 45. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa odbywającej się obecnie w Riyadzie.

W swoim opisie wiosek na górze Pindos UNESCO podaje:

„Położone w odległym wiejskim krajobrazie w północno-zachodniej Grecji, małe kamienne wioski zwane Zagorochoria, rozciągają się wzdłuż zachodnich zboczy północnej części pasma górskiego Pindus. Te tradycyjne wioski, zazwyczaj zorganizowane wokół centralnego placu z platanem i otoczone świętymi lasami, utrzymywanymi przez lokalne społeczności, charakteryzują się tradycyjną architekturą dostosowaną do topografii gór. Sieć kamiennych mostów łukowych, kamiennych brukowanych ścieżek i kamiennych schodów łączących wioski utworzyła system, który służył jako jednostka polityczna i społeczna łącząca społeczności w dorzeczu rzeki Voïdomatis.”

„Po raz pierwszy na liście znajduje się obszar kulturowy Grecji, który stanowi wybitny przykład naszego współczesnego dziedzictwa kulturowego” – powiedziała minister kultury Lina Mendoni. „Wszystkie dotychczasowe greckie wykazy odnoszą się do starożytnej Grecji lub Bizancjum” – dodała.

fot. wikipedia.org

Mendoni powiedziała, że UNESCO „uznało wyjątkową wartość ekumeniczną architektury Zagorochorii (wiosek Zagori) jako doskonały przykład przetrwania i wzajemnego wpływu architektury bizantyjskiej i osmańskiej. Uznała autentyczność i integralność obszaru za kluczowe elementy umożliwiające wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa.

Region ten był historycznie trudno dostępny ze względu na górzysty teren, który prawdopodobnie przyczynił się do jego wyjątkowego charakteru.

Pierwsze dowody obecności człowieka na tym obszarze datowane są na okres od 17 000 do 10 000 lat temu.

W jaskini Kleidi na brzegach rzeki Voidomatis odkryto ważne artefakty epipaleolitu. W starożytności region Zagori był zamieszkany przez Tymfejczyków i stanowił część starożytnego królestwa Molosów, greckiego plemienia Epiru, które w czasach klasycznych przejęło kontrolę nad całym Epirem.

Opr. Agnieszka Radomska

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne