Zbliżają się wakacje i najwyższy czas zaplanować jak je spędzimy oraz jak je będziemy wspominać! Zdecydowana większość z nas boryka się z problemami finansowymi i szuka alternatywnych i tanich sposobów spędzenia wakacji. Jest jednak sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym tanim kosztem.
O czym mowa? Oczywiście o wolontariacie. Dla wielu młodych ludzi to jedyna szansa do spełnienia marzeń o podróży do interesującego nas kraju.
Międzynarodowe obozy dla wolontariuszy organizowane są na całym świecie. Bez względu na kraj i rodzaj wykonywanego zajęcia, wszędzie obowiązują jednakowe zasady ich organizacji.
W Polsce i Grecji dostępne są wyjazdy w ramach workcampów – jest to obóz, który trwa zazwyczaj od 10 dni do 4 tygodni. Podczas takiego wyjazdu międzynarodowa grupa kilku – kilkunastu wolontariuszy wspólnie pracuje (nieodpłatnie) przy wybranym wcześniej projekcie np. kulturalnym czy ekologicznym. Najczęściej celem takiej pracy jest wspomaganie lokalnych inicjatyw i przedsięwzięć, które są kontynuowane również po zakończeniu workcampu. Wolontariusze pracują około 6 -7 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu, a ich praca jest zależna od tematyki obozu. Najczęściej wykonywane przez grupę zajęcia to proste prace fizyczne, nie wymagające kwalifikacji np. konserwacja i remont obiektów użyteczności publicznej, sprzątanie i wytyczanie szlaków turystycznych, czyszczenie brzegów rzek, pomoc ludziom starszym, niepełnosprawnym, opieka nad dziećmi itp. W niektórych krajach organizowane są workcampy o profilu archeologicznym, renowacyjnym lub artystycznym (wolontariusze pomagają w organizowaniu imprez artystycznych np. festiwali, wystaw itp.). Poza ustalonymi przez organizatorów godzinami pracy, a także w weekendy, uczestnicy mają czas do własnej dyspozycji i spędzają go tak, jak tylko zechcą.
Warunki uczestnictwa
Aby wyjechać na Workcamp, należy znać język angielski i mieć, ukończone 17 lat. Można jechać do kraju europejskiego lub Tunezji, Maroka, Rosji, Japonii oraz USA. Wszelkie formalności załatwia organizacja prowadząca workcamp (w Polsce http://workcamps.pl/, w Grecji http://www.elix.org.gr/). Uczestnikom zapewnia się bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie. Warunki pobytu nie należą do najbardziej luksusowych, ale zawsze spełniają wymogi sanitarne. Wolontariusze mogą mieszkać na campingach, w schroniskach młodzieżowych, szkołach, namiotach lub w tipi. Wszystko zależy od miejsca obozu. Uczestnicy natomiast wnoszą określoną opłatę(w Grecji koszt każdego wyjazdu wynosi 100€) oraz organizują sobie indywidualny dojazd na miejsce workcampu.
Korzyści
Współpraca z przedstawicielami innych narodów pomaga młodym ludziom w wyzbywaniu się uprzedzeń, weryfikowaniu prawdziwości stereotypów, budowaniu postawy tolerancji dla odmienności i szacunku dla różnorodności kulturowej. Workcampy sprzyjają nawiązywaniu międzynarodowych przyjaźni i integrują ludzi, którzy bez względu na narodowość, rasę, pochodzenie czy status materialny akceptują tę formę aktywności społecznej. Co więcej, udział w takim przedsięwzięciu może być ciekawym punktem w CV dla młodej osoby wkraczającej na rynek pracy, gdyż wiele mówi o jego charakterze i zainteresowaniach. Wyjeżdżając na workcamp, na pewno więcej zyskasz niż stracisz.
Więcej informacji na stronach internetowych organizacji:
Grecja: www.elix.org.gr
Polska: www.workcamps.pl