Oto charakterystyka niektórych niebezpiecznych składników zawartych w kosmetykach, które mogą powodować alergie, raka i zaburzenia systemu nerwowego.
DIMETHICON – należy do wielocząsteczkowych związków organicznych nierozpuszczalny w wodzie, bezbarwny, bezwonny, bez smaku. Przypuszczalnie zapobiega „napowietrzaniu” kremu. Dimethicon stosowany jest również w lecznictwie, jako lek w przypadku wzdęć. W Polsce lek ten nosi nazwę ESPUMISAN. W Grecji DIMETHICON wchodzi w skład leku o nazwie CARBOSYLAN CAPS.
CETYL ALKOHOL – jest to emulgator (tworzy emulsję typu woda w oleju W/O. Zwiększa lepkość kosmetyków. Niestety, tym samym ma tendencje do zamykania porów, a wiec działa komedogennie. Należy do substancji powierzchniowoczynnych.
PANTHENOL– czyli prowitamina B5. Po wniknięciu do skóry przekształca się w witaminę B5, a witamina B5 znajduje się w każdej żywej komórce. Ma działanie przeciwzapalne (stosowana w leczeniu oparzeń), regeneruje naskórek. Bardzo łatwo wnika w skórę i nadaje jej uczucie gładkości. Kosmetyki z zawartością panthenolu nie wysychają przy ujściu butelki lub tubki.
STEARYL ALKOHOL – jest to alkohol tłuszczowy. Występuje w olejach, tłuszczach i woskach. Reguluje lepkość kremu. Używany jest i dodawany do przezroczystych składników kremu w celu ich zmętnienia, aby utrudnić przenikanie światła.
OXYBENZON – filtr przeciwsłoneczny, ma zapobiegać powstawaniu raka skóry, lecz sam jest rakotwórczy!
MINERAL OIL – produkty destylacji ropy naftowej, zatykają pory skóry, absorbują kurz i bakterie, hamują wymianę gazową i metabolizm skóry. Stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii beztlenowych i powstawanie trądziku. Stanowią typowy najtańszy wypełniacz kosmetyku, zwiększający objętość kosmetyku. Nawet najcudowniejsze składniki nie wchłoną się, lecz pozostaną na powierzchni skóry, gdyż np. parafina skutecznie temu przeszkadza.
PROPYLENE GLYCOL – należy do alkoholi. Stosowany i dodawany do kosmetyków, jako rozpuszczalnik (w glikolu propylenowym rozpuszczają się parabeny, stąd obecność w/w rozpuszczalnika w kosmetyku MOŻE świadczyć o obecności parabenów). Czytać uważnie etykietę!!! W przypadku spożycia jest silnie toksyczny. Wchłania się ze skóry do krwi i limfy. Uszkadza skórę, tkankę łączną a nawet tkankę mięśniową. Podrażnia skórę. W przypadku kontaktu z okiem (mleczka do demakijażu oczu) może wywołać pieczenie, łzawienie i zapalenie spojówek.
SODIUM LAURYL SULFATE w skrócie SLS albo SLES – jest to substancja spieniającą czyli detergent. Występuje w mydłach, szamponach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli. Przesusza skórę. Szczególnie niekorzystnie działa na skórę okolic intymnych, pach i piersi. Przenika przez skórę i kumuluje się w organizmie. Uszkadza materiał genetyczny i indukuje powstawanie nowotworów.
TALK – wieloletnie badania dowodzą, że może powodować powstawanie nowotworów. Poza tym talk z łojem na skórze, potem i kosmetykami tworzy substancję mazistą i izolującą. Przyczynia się do powstawania stanów zapalnych i ropni gruczołów apokrynowych i łojowych.
TRICLOSAN – jest to środek antyseptyczny (związek chloru). Stosowany krótkotrwale jest bezpieczny natomiast stosowany długotrwale przyczynia sie do powstawania nowotworów błon śluzowych i skóry (badania na zwierzętach). Działa teratogennie.
BHA i BHT– są to przeciwutleniacze. Są stosowane od lat 40 – tych, 50 – tych ubiegłego wieku. Powoduje swędzenie skóry, jej zaczerwienienie, wysypkę, kontaktowe zapalenie skóry, rumień.
Parabeny w lekach
Do produktów zawierających parabeny należą również leki! Niektóre firmy farmaceutyczne próbują zakamuflować dodatek parabenów stosując synonimy parabenów. Np. firma GALENICA, produkująca lek, CHOLEDYL SIROP dodaje do tego syropu NIPASEPT (synonim parabenu).
LEVO USS SIROP – syrop na suchy kaszel,
MUCOTHIOL SIROP zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci – syrop na odkrztuszanie na kaszel wilgotny
TANTUM VERDE – płyn do płukania gardła i jamy ustnej
SOLU – KET – płyn do płukania gardła i jamy ustnej
MAALOX PLUS SIROP – syrop stosowany w przypadku zgagi, nadkwaśności żołądka
GAVISCON SIROP – podobnie jak poprzedni lek jest on stosowany w zgadze i nadkwaśności żołądka
HEMAFER DROPS – krople żelaza dla niemowląt i dzieci
PROCTO – SYNALAR OINTMENT – maść stosowana w dolegliwościach hemoroidów odbytu
PREPARATION – H OINTMENT – maść stosowana w dolegliwościach hemoroidów odbytu
KENACOMB OINTMENT – maść z antybiotykiem przeciwgrzybicznym i sterydem
FUCICORT CREAM – krem na skórę z antybiotykiem i sterydem
LEGOFER ORAL AMPULES – roztwór żelaza do picia w ampułkach.
To tylko niektóre przykłady lęków zawierających parabeny.
PAMIETAJMY: zadajmy od szeroko rozumianego personelu medycznego wszelkiej informacji, dotyczącej leku i ewentualnej zawartości w nim parabenów i innych groźnych dla zdrowia substancji chemicznych.
Z poważaniem mgr farmacji Krystyna Tsiourakis