Święty Ogień

Cud Świętego Ognia – nazywany jest „największym ze wszystkich cudów chrześcijańskich”. Ogień pojawiający się w cudowny sposób we wnętrzu Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie.

Przedstawiciele Kościoła Prawosławnego dowodzą, iż we wnętrzu bazyliki każdego roku zobaczyć można tzw. Cud Świętego Ognia. Ma on miejsce każdego roku w Wielką Sobotę (według kalendarza juliańskiego, obowiązującego w Cerkwi prawosławnej). Co roku z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych przybywa tam wielu pielgrzymów z Grecji, Cypru, ale też i z całego świata. Około godziny 13:45 czasu miejscowego prawosławny patriarcha Jerozolimy trzykrotnie obchodzi kaplicę Bożego Grobu. Następnie zdejmuje szaty liturgiczne i z dwoma dużymi pękami świec (po 33 sztuki – tyle ile lat miał Chrystus) wchodzi do kaplicy Anioła, a następnie do właściwej kaplicy Grobu. Wejście do kaplicy jest pieczętowane, a sam patriarcha, jeszcze przed wejściem do jej wnętrza, sprawdzany jest czy nie wnosi niczego dzięki czemu mógłby zaprószyć ogień.

Po modlitwie (czasami czas oczekiwania jest dłuższy, a czasami krótszy), wedle relacji patriarchy, samoistnie pojawia się ogień na płycie Grobu Pańskiego, od którego zapala on świece i wynosi do wiernych, ogłaszając radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa.

w sw ogien5

Warto wiedzieć, że od Błogosławionego Ognia w Wielką Sobotę zostaną zapalone lampy oliwne w całej Jerozolimie. Lampy te są wygaszane i zapalane w Wielką Sobotę na nowo. W świątyniach, znajdujących się obok Bazyliki Grobu Pańskiego lampy zapalają się same, a niekiedy i poza miastem. Wydarzenie to co roku gromadzi w Bazylice Grobu Pańskiego tysiące wiernych.

Prawosławni wierni zamiast „Święty Ogień” mówią raczej „Święte Światło”, ponieważ nie jest to naturalny ogień, choć jest łudząco do niego podobny. Święty Ogień w pierwszych chwilach po zapaleniu nie wydaje dymu oraz nie parzy, a zgromadzeni pielgrzymi mogą nim „omywać” twarz i ręce nie narażając się przy tym na jakiekolwiek obrażenia.

w sw ogien3

Dla prawosławnych pielgrzymów cud jest ogromnym przeżyciem, często wręcz wydarzeniem przełomowym, po którym dzielą swoje życie na „przed” oraz „po” cudzie.

Ogień z Bazyliki przez specjalnych posłańców dostarczany jest na lotnisko w Tel Awiwie, skąd specjalne samoloty linii lotniczych dostarczają ten Ogień na Cypr, do Grecji i innych miejsc na świecie.

Corocznie Święty Ogień przywożony jest do Aten skąd w ciągu kilku godzin trafia do każdego zakątka Grecji, na małe wysepki, do oddalonych górskich wiosek, każdym możliwym środkiem lokomocji.

w sw ogien6

Ceremonia „cudu Świętego Ognia” jest „prawdopodobnie najstarszą chrześcijańską ceremonią na świecie, którą celebruje się bez zmian” – tymi słowami Hvidt uzupełnia świadectwo patriarchy. Podobno od IV wieku różne źródła wciąż odnotowują jego niezwykłą moc. A w czasach, kiedy zapałki i zapalniczki były ciągle jeszcze całkowicie nie do pomyślenia, ceremonia ta była opisywana w taki sam sposób – odbywała się w tym samym miejscu, w tym samym czasie, o tej samej godzinie, w tej samej liturgicznej przestrzeni i oprawie.

gosc.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne