Starożytna grecka formuła, znana jako złoty podział, używana do identyfikacji „fizycznej doskonałości”, została niedawno przyjęta przez ekspertów od zwierząt domowych, aby zidentyfikować najsłodsze rasy psów.
Równanie matematyczne, które porównuje wymiary, proporcje i symetrię rysów twarzy, zostało zaadaptowane przez naukowców, aby określić grecką definicję piękna.
Starożytna grecka formuła została wykorzystana przez Leonarda Da Vinci, by stworzyć słynne dzieło, człowieka witruwiańskiego, który miał przedstawiać podobiznę idealnego, ludzkiego ciała. Niektórzy artyści i architekci XX wieku, w tym Le Corbusier i Salvador Dalí, obliczali proporcje swoich dzieł, aby jak najbardziej zbliżyć się do złotego podziału.
Amerykańska strona internetowa MoneyBeach przyjrzała się zdjęciom różnych ras psów, a następnie obliczyła poziom ich atrakcyjności na podstawie odległościami pomiędzy oczami, uszami, nosem i językiem.
Dziesięć najsłodszych ras psów według starożytnej greckiej formuły.
10. Golden Retriever – 62,52%
Nazwa golden retriever wzięła się od zdolności tej rasy do przynoszenia ptactwa bez uszkadzania go. Zdolność do aportowania uczyniła z goldenów popularne psy myśliwskie, rasa dobrze sprawdza się jednak również jako psy asystujące ze względu na swoją inteligencję i łatwość w szkoleniu.
9. Bernardyn – 62,94%
Znana ze swoich dużych rozmiarów i roli w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych, rasa ta wywodzi się ze szwajcarskich Alp. Jej nazwa pochodzi od nazwy hospicjum na zdradzieckiej Wielkiej Przełęczy św. Bernarda między Szwajcarią a Włochami, noszącej imię włoskiego mnicha z XI wieku.
8. Rottweiler – 63,65%
Najbardziej znane jako psy stróżujące, rottweilery były pierwotnie hodowane do prowadzenia bydła, a następnie używano ich do ciągnięcia wozów rzeźniczych. Uważane są za jedną z najstarszych ras psów, której początki sięgają czasów rzymskich. Chociaż nadal są używane do zaganiania stada w wielu częściach świata, rottweilery sprawdzają się obecnie również jako psy ratownicze lub policyjne.
7. Jack Russell Terrier – 63,86%
Drugi terier, który znalazł się w pierwszej dziesiątce, był pierwotnie hodowany do polowania na lisy, ale po II wojnie światowej zaczęto coraz częściej traktować go jako psa rodzinnego i towarzyszącego. Jest to rasa energiczna, wymagająca odpowiedniej tresury.
6. Samojed – 63,86%
Samojedy biorą swoją nazwę od samojedzkich ludów Syberii, koczowniczych pasterzy reniferów, którzy hodowali puszyste, białe psy, mające pomagać w pilnowaniu i zaganianiu stada. Rasa ta była również wykorzystywana do polowania i ciągnięcia sań w mroźnym, północnym klimacie.
5. Basset Hound – 64,43%
Basset Hound ma doskonały węch, dlatego przez lata był hodowany do polowania na małą zwierzynę, taką jak króliki. Psy te charakteryzują się krótkimi łapami, luźną, fałdzistą skórą i dużymi, obwisłymi uszami, co nadaje im smutnego wyglądu.
4. Labrador Retriever – 64,67%
Labrador retriever jest jedną z najpopularniejszych ras psów. Rasa wywodzi się od „psów rybackich” importowanych z Kanady, które pomagały rybakom w wyciąganiu sieci, przynoszeniu lin i aportowaniu ryb. Ich przyjazny charakter sprawia, że labradory sprawdzają się w wielu rolach, w tym jako psy asystujące, poszukiwawcze i ratownicze.
3. Foksterier szorstkowłosy – 65,53%
Rasa była niegdyś częścią znacznie bardziej obszernej rasy terierów hodowanych w celu ścigania małej zwierzyny, w tym także ukrywających się w norach lisów. Psy te zostały spopularyzowane, gdy foksterier szorstkowłosy, Caesar został ujawniony jako ulubiony pies króla Edwarda VII.
2. Irlandzki spaniel dowodny – 66,26%
Irlandzki spaniel dowodny jest największym ze spanieli i często można go pomylić z brązowym pudlem ze względu na gęste, kręcone loki. Psy tej rasy zazwyczaj są bardzo inteligentne i łatwo się uczą, eksperci ostrzegają jednak, że potrafią być również bardzo uparte, co nie czyni z nich dobrej rasy dla początkujących właścicieli.
1. Dalmatyńczyk – 67,03%
Nazwana tak, ponieważ jej początki sięgają dalmatyńskiego wybrzeża Chorwacji, rasa ta wyhodowana została w Europie Wschodniej jako psy myśliwskie. Dalmatyńczyki mają białą sierść pokrytą czarnymi lub wątrobianymi plamami, ponadto są bardzo aktywne i wymagają dużo ruchu.
opr. Natalia Zientek