Możliwość sterowania postacią i podejmowanie własnych decyzji w fikcyjnym świecie nadaje całkiem nowy poziom immersji, który niemożliwy jest podczas czytania książki lub oglądania filmu, a w grach istnieje już od lat. Warto jednak znaleźć tematykę i fabułę odpowiednią dla siebie.
Mitologia, w szczególności, umożliwia istnienie wiele elementów gier komputerowych, bez których niektórzy mogą sobie nie wyobrażać grania lub czuć się nieusatysfakcjonowanym. Dzięki opowieściom o bohaterach triumfujących nad bogami, pojawieniu się mrożących krew w żyłach starożytnych bestii i wielu nieziemskim fikcyjnym lokalizacjom, mitologia w grach to trend, który raczej się nie skończy w najbliższej przyszłości, a fani mają już w czym wybierać jak do tej pory.
Niezależnie od tego, czy chcesz odświeżyć wiedzę o mitologii greckiej lub swoje umiejętności myślenia strategicznego, czy po prostu przenieść się do odległego w historii świata, dokonując tego wszystkiego będąc w domu – niektóre z tych gier mogą okazać się idealną dla Ciebie odskocznią od codzienności.
Od opowieści o mitologicznych bogach lub dzielnych legendarnych bohaterach, przerażających bestii i współczesnych gier z greckim akcentem, przedstawimy niektóre z najpopularniejszych gier komputerowych opartych na tradycjach lub fabule w starożytnej Grecji.
Total War Saga: Troy (2020)
strategiczna gra turowa
Wojna trojańska to najsłynniejszy konflikt we wszystkich greckich legendach, który ta gra wizualizuje w bezprecedensowy sposób. Podczas gdy poemat koncentruje się na ostatnich dniach oblężenia, ta gra pozwala graczom poprowadzić całą dziesięcioletnią wojnę z perspektywy wojsk mykeńskich lub Trojan.
Charakterystyczne dla serii bitwy w czasie rzeczywistym obejmują szeregi błyszczących tarcz, a także heroiczne pojedynki, które oddają ducha epopei Homera. Oprócz tworzenia armii i zarządzania swoim imperium, można także popłynąć na tajemnicze wyspy Morza Śródziemnego, aby rekrutować mityczne jednostki do walki.
Kid Icarus (1987)
platformówka
Gra Kid Icarus po raz pierwszy pojawiła się w 1986 roku, szybko stając się jedną z bardziej popularnych gier dla NES (Nintendo Entertainment System). To kultowy klasyk, którego tematyka jest bardziej beztroska niż inne gry z mitologii greckiej i skupia się wokół głównego bohatera o imieniu Pit. W 2012 roku ukazał się remake oryginału w wersji 3D na Nintendo 3DS.
Akcja gry toczy się w świecie fantasy zwanym Krainą Aniołów, a główny bohater poszukuje Trzech Świętych Skarbów, które musi zdobyć, aby zniszczyć złą boginię ciemności Meduzę i wyzwolić boginię światła Palutenę, której postać, jak się uważa, opiera się na greckiej bogini Atenie.
Apotheon (2015)
platformówka
Ta przygodowa gra 2D, w której gracz porusza się po świecie w minimalistycznym stylu malarstwa wazowego starożytnej Grecji, od początku zachwyca wizualnie. Grając jako bohater Nikandreos, możesz eksplorować ogromny świat Góry Olimp, walczyć z mitycznymi istotami i szukać boskich skarbów, choć głównym celem gry Apotheon jest uratowanie ludzkości.
W tej platformówce bogowie Olimpu porzucili ludzi, pozostawiając Nikandreosa do przemierzania lasów Artemidy, pałacu Apolla i wspinania się na Olimp, aby przejąć ich moce i wygrać. Narracja tej gry o greckich bogach bezpośrednio nawiązuje do heroicznych opowieści o starożytnej tradycji, a gra zawiera nawet fragmenty znanych opowieści, takich jak Iliada.
Assassin’s Creed: Odyssey (2018)
gra fabularna (perspektywa trzeciej osoby)
Assassin’s Creed Odyssey przenosi gracza na eleganckie ulice oraz wulkaniczne wyspy starożytnej Grecji. Jako postać w grze możesz się rozwijać – zaczynając od nieznanego wyrzutka i przekształcając się z czasem do żywej spartańskiej legendy wśród ludzi i bogów. Przemierzaj zmagający się, rozdarty wojną świat podczas mitologicznej wojny peloponeskiej.
Assassin’s Creed Odyssey nie jest grą głównie o greckiej mitologii, ale wykorzystuje starożytną scenerię. Ta gra pozwala wytyczyć własną ścieżkę i przeznaczenie, co wpływa na historię opowieści i ziem wokół Twojej postaci, wędrując po starożytnej Grecji i walcząc z groźnymi greckimi wrogami, od flot morskich Morza Egejskiego po legendarne bestie z mitów, takie jak Minotaur, Lew nemejski, a nawet Meduza.
God of War (2005)
gra fabularna (perspektywa trzeciej osoby)
Seria God of War składa się z kilku wersji o różnej tematyce; ostatnio najnowsze wydanie oparte było na mitologii nordyckiej (God of War: Ragnarok). Jednak seria rozpoczęła swoją przygodę w starożytnej Grecji skupiając się na historii bohatera Kratosa. Jest to jedna z najstarszych dostępnych gier o mitologii greckiej (poza wyżej wymienioną grą Kid Icarus).
Kratos, główny bohater God of War, posługuje się zarówno bronią, jak i magicznymi mocami, aby walczyć z wieloma różnymi rodzajami wrogów, z których większość opiera się na stworzeniach z mitologii greckiej. Akcja gry rozgrywa się w fikcyjnej wersji Grecji z 495 r. p.n.e., a oprócz bogów i bestii pojawiają się również ważne momenty z greckich opowieści, takich jak Dwanaście prac Heraklesa czy zatonięcie Atlantydy.
Hades (2020)
widok izometryczny i różnorodność rozgrywek
Hades to gra, w której gracz przeciwstawia się swojemu ojcu, Hadesowi, bogu zmarłych. Sterując główną postacią, czyli nieśmiertelnym księciem Zagreusem, możesz walczyć na swojej drodze przez barwne wyobrażenie greckiego świata podziemnego. Ta gra jest znana jako jedna z najlepszych gier tego typu, jakie pojawiły się w ostatnich latach.
Hades to nowe podejście do tematyki greckiej mitologii, ponieważ gracz włamuje się i przedziera przez podziemia, aby uwolnić się od Hadesa. Zagreusowi pomagają w podróży bogowie, tacy jak Zeus, Atena i Persefona, którzy dają mu zestaw potężnych dodatków i ulepszeń, co ułatwia stawić czoła potworom z Zaświatów.
Ta lista gier opiera się jedynie na najbardziej docenionych i popularnych grach. Dobór tej właściwej zależy nie tylko od zainteresowań, ale także od naszych komputerów lub konsol, czasu oraz cen. Warto też obejrzeć rozgrywki innych graczy, by dowiedzieć się jak dana gra działa dokładnie, a może zdarzyć się, że recenzenci nawet polecą darmowe czy po prostu tańsze zamienniki podobne do oryginału.
W grach najważniejsze jest zadowolenie i dosyt, dlatego warto poczytać kilka recenzji przed zakupem, by mieć pewność gwarantowanej zabawy w świecie starożytnej Grecji.
Zofia Masalska