W dniu 9 czerwca 2023 roku odbyło się spotkanie Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbietą Witek z miejscową Polonią grecką. Podczas wydarzenia, które miało miejsce w polskiej ambasadzie w Atenach, swoje przemówienie wygłosił ambasador Artur Lompart, a następnie głos zabrała Pani Marszałek, która odniosła się do nadania sztandaru polskiej szkole im. Zygmunta Mineyki.
Jak podkreśla, uroczystość ta ma szczególne znaczenie dla polskich uczniów i ich rodzin – „Ta łączność z Polską jest czymś wyjątkowym i za każdym razem, jak jestem wśród Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju, zawsze mówię, że jestem ogromnie dumna z tego, że Państwo, jako Polacy przebywający w innym kraju podtrzymujecie tą polskość, nasze tradycje, obyczaje, przede wszystkim język, także poprzez nauczanie języka polskiego poprzez polską szkołę tutaj przy ambasadzie(…) Zawsze apeluję, byście Państwo byli najlepszymi ambasadorami.”.
Marszałek Witek podczas swojego wystąpienia poruszyła wiele istotnych tematów, które skierowała do „ambasadorów” Polski w Grecji. Przekonuje, że Polska jest teraz na wielu sztandarach, a przedstawiciele różnych państw, z którymi się spotkała, zawsze mówili o niej w najlepszych słowach.
Na spotkaniu był również Jacek Gmoch – polski piłkarz, trener, komentator sportowy i działacz polonijny, który przyznał, że dla niego Grecja jest jak druga ojczyzna, która dała mu schronienie, opiekę, szacunek i pracę kiedy uciekał przed „goniącą go komuną”, która niszczyła jego wysiłki dla polskiej reprezentacji. Wspomniał historię szkoły, rodziny polsko-greckie i mówił o podobieństwach między oboma narodami, a swoje wzruszające przemówienie zakończył słowami „Zawsze przy Kościele, z Kościołem i z wiarą”.
Pani Marszałek wyraziła swoją troskę o polską młodzież, wśród której wzrasta liczba samobójstw i liczba osób z depresją, dlatego poradziła, by zawsze mieli przy sobie osobę zaufaną, która będzie mogła ich wesprzeć w trudnych chwilach.
Na sam koniec przyszedł moment podziękowań dla księży i sióstr za podtrzymywanie wiary oraz tradycji i nawołała do współpracy między młodszym, a starszym pokoleniem, „by korzystali z ich doświadczenia i mądrości życiowej, która czasem bywa ważniejsza niż wiedza uniwersytecka”.
Wyrazy wdzięczności skierowała zarówno do gości specjalnych, jak i całej zgromadzonej Polonii.
Zdjęcia: Marzena Mavridis