Strona głównaRozmaitościArtykuły i opinieSposób odżywiania się Greków – najzdrowszy na świecie?

Sposób odżywiania się Greków – najzdrowszy na świecie?

Grecka dieta i kultura to nie tylko wspaniały sposób na jedzenie i życie, ale także realistyczne i zrównoważone rozwiązanie problemów związanych ze stanem zapalnym, ryzykiem chorób i utrzymaniem zdrowego zakresu wagi.

Oparta w dużej mierze na owocach i warzywach, produktach pełnoziarnistych, rybach oraz niewielkiej ilości sera i jogurtu, dieta grecka uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie.

Tradycyjna grecka dieta pełna jest zielenin, takich jak horta (dzika zielenina), fasolakia (zielona fasolka szparagowa), okra (piżmian jadalny), rośliny strączkowe (soczewica), fasolada (fasola), revithia (ciecierzyca), a także dań warzywnych, ryb i małych porcji mięsa. Takie produkty spożywcze bardzo przypominają zdrową, zbilansowaną dietę.

Inne produkty, takie jak orzechy, awokado i tłuste ryby, zawierają tłuszcze jednonienasycone, które, jak stwierdzono, obniżają poziom LDL lub „złego” cholesterolu.
Grecy słyną również z zamiłowania do oliwy z oliwek, która jest bogata w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 oraz zawiera mniej tłuszczów nasyconych niż masło i dlatego jest dobrym zamiennikiem podczas gotowania.

Badanie Siedmiu Krajów w okresie od 1958 do 1970 roku

Badanie Siedmiu Krajów (Seven Countries Study) jako pierwsze oceniło powiązania między dietą i ryzykiem zawału serca na podstawie stylów życia i odżywiania się mężczyzn zamieszkałych w szczególnie różniących się kulturowo krajach, w tym m.in. w Grecji, Finlandii, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Badanie trwało ponad 10 lat.

Dr Ancel Keys i jego zespół odkryli, że kraje o zróżnicowanej diecie opartej na jednonienasyconych tłuszczach, owocach, warzywach i roślinach strączkowych mają mniejsze ryzyko chorób serca niż kraje, których dieta opiera się na pszenicy, mięsie i cukrze.

Najnowsze dowody opublikowane przez czasopismo PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) pokazują, że połączenie oliwy z oliwek z sałatką lub warzywami jest tym, co nadaje diecie śródziemnomorskiej największą przewagę w kwestii zdrowych posiłków, ponieważ tworzenie się kwasów tłuszczowych typu nitro pomiędzy tymi dwiema grupami żywności obniża ciśnienie krwi.

Oliwa z oliwek wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale też na utrzymanie zdrowego stanu mózgu. Badanie przeprowadzone przez amerykański Uniwersytet Columbia, opublikowane w 2015 roku w czasopiśmie Neurology, wykazało, że osoby żyjące na diecie śródziemnomorskiej mają bardziej aktywne i czujne mózgi. Według wielu badań dieta Greków wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem licznych chorób przewlekłych, w tym nowotworu złośliwego, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia.

Odmłodzenie skóry dzięki greckiej diecie

Grecka dieta może mieć także właściwości zapobiegające starzeniu się. W jednym z wywiadów brytyjska dietetyczka i autorka Tonia Buxton stwierdziła, że przestrzeganie greckiej diety przez zaledwie siedem dni może mieć widoczny wpływ na skórę, co można zauważyć poprzez blask cery.

Każdego roku Tonia spędzała trzy miesiące w Grecji, jedząc głównie sezonowe warzywa, owoce, rośliny strączkowe i oliwę z oliwek. Za każdym razem zauważała poprawę i od tego czasu zaczęła włączać kuchnię grecką do swoich nawyków żywieniowych.

Także biorąc pod uwagę każdą wspomnianą zaletę, od pełnowartościowych produktów spożywczych aż do zapobiegania chorób przewlekłych oraz utrzymania urody, grecki sposób odżywiania się wypada imponująco i warto rozważyć go jako jedną z najlepszych opcji wśród diet.

Zofia Masalska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne