Strona głównaAktualnościGrecjaSkyros chwali się niemal pustymi plażami i dzikimi kucykami

Skyros chwali się niemal pustymi plażami i dzikimi kucykami

Skyros, wyspa na południu Sporad, nie znajduje się wśród najbardziej znanych wysp greckich, ale ma wielu oddanych wielbicieli, którzy wracają co roku, przyciągnięci jej wyjątkowymi walorami.

Na Skyros zielony i niebieski koegzystują w harmonii, tworząc widoki o magicznym pięknie. Malownicze wioski, rozsypane głównie po północnej stronie wyspy, mają swój niepowtarzalny urok.

Skyros zdobywa coraz większą popularność dzięki swoim zaletom, co potwierdzają nagrody, które wyspa zdobyła niedawno na międzynarodowych wystawach turystycznych, takich jak ITB w Berlinie.

Większość ludzi przybywa na Skyros, aby odpoczywać na niemal pustych plażach albo relaksować się w jednym z kilkudziesięciu resortów.

Główne miasto wyspy, Hora, zostało zbudowane na wzgórzu z bizantyjskim zamkiem i klasztorem św. Jerzego na szczycie. Uliczki są tak wąskie, że można się po nich przemiszczać jedynie na piechotę, a biel budynków sprawia, że zlewają się w jedno. Gdy zagląda się w okna domów tradycyjnie ozdobionych kolorową ceramiką i rzeźbionymi drewnianymi meblami, można poczuć zapach wszechobecnego jaśminu.

Wejście do bizantyjskiego zamku jest strzeżone przez marmurową płaskorzeźbę lwa (smoka) i pozostałości cyklopowych oraz bizantyjskich murów. Widok na morze i pozostałe wyspy północnych Sporad jest odurzający. W środku można obejrzeć ruiny kościoła z IX w., a także klasztor św. Jerzego. Tu, między licznymi wotami, lśni złoty medal pierwszego greckiego zwycięzcy w nowoczesnych igrzyskach olimpijskich, Spyrosa Louisa.

Brytyjski poeta Rupert Brooke zmarł niedaleko Skyros podczas I wojny światowej. Jest tu jego grób, ale został także uhonorowany pomnikiem na placu w północnej części miasta, skąd widok na Morze Egejskie jest upajający.

Skyros jest również znane ze swoich kucyków. Skyryjski kucyk jest wyjątkową rasą, która istnieje na wyspie od VIII w. p. n. e., gdy przywieźli je tu Ateńczycy. Można je znaleźć w górach w południowo-wschodniej części wyspy. Ich populacja sięga kilku setek i nie można ich spotkać nigdzie indziej. Od starożytnych czasów kucyki zmieniały się odizolowane od swoich kuzynów z kontynentu. Mają średnio 105 cm wzrostu i mają niewielkie ciała, ponieważ dostępność pożywienia w górach jest ograniczona. Ich sierść jest albo czerwono-brązowa z czarną grzywą i ogonem, biała na czarnej skórze lub złoto-brązowa z białą grzywą i ogonem. Mówi się, że kucyki ze Skyros, znane ze swojej wytrzymałości, służyły w armii Aleksandra Wielkiego podczas jego podbojów i wyprawy do Azji.

fot. wikipedia.org

Na Skyros możesz spędzić czas na jednych z najpiękniejszych plaż w Grecji. Przejrzysta woda, złoty piasek i przepiękne krajobrazy zdominowane przez sosnowe lasy są definicją piękna i sprzyjają relaksowi i regeneracji. Najbliższe plaży Hory to Magazia, Papa to Houma i Lino. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest piaszczysta plaża w Molos. W północnej części wyspy możesz spędzić czas na pięknych plażach Petritsy, Kyry Panagii, Agios Petros i Theotokos.

opr. Anna Lica

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne