Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiSenat Polonii Europy: Drugi tydzień wymiany międzynarodowych doświadczeń - Polonorama w Polsce

Senat Polonii Europy: Drugi tydzień wymiany międzynarodowych doświadczeń – Polonorama w Polsce

Drugi tydzień wydarzeń dedykowanych dla uczestników Senatu Polonii Europy to czas niewątpliwie wyjątkowy, który obfitował w nowe doświadczenia, pogłębianie wiedzy oraz możliwość uczestnictwa w niecodziennych warsztatach. Rozpoczął się on bardzo dynamicznie.

Pierwsze warsztaty w tym tygodniu, w którym wzięli udział uczestnicy, były zatytułowane: „Protokół Dyplomatyczny i Ceremoniał w życiu publicznym i kontaktach międzynarodowych”. Zajęcia w ramach tego warsztatu były prowadzące przez amb. Tomasza Orłowskiego. Przedstawiane treści były bardzo interesujące i pouczające. Tomasz Orłowski na przykładach swojej pracy oraz doświadczenia przybliżył uczestnikom protokół dyplomatyczny, ceremoniał i etykietę. Zagadnienia z tego obszaru często spotykają się z takimi emocjami jak lęk czy stres. Z obawy przed wyniosłością wiele osób obawia się tych kwestii. To jednak zdecydowanie błąd. Treści przedstawione przez prowadzącego oraz przykłady jego doświadczeń, uświadomiły uczestnikom warsztatów, że znajomość prawideł etykiety oraz protokołu ma bardzo duże znaczenie i ułatwia funkcjonowanie w wielu obszarach życia. Dzieje się tak dlatego, bowiem owe prawidła są praktyczną wskazówką, jak należy się zachować w sytuacja nietypowych, trudnych i nieprzewidywalnych.

Orłowski podpowiedział słuchaczom, na czym polega kultura w relacjach międzynarodowych i jak należy chronić godność państwa, a zarazem okazywać szacunek partnerom, budzić ich zaufania i wzbudzać sympatię. Udział w takich warsztatach to możliwość zgromadzenia kompendium wiedzy i doświadczenia szczególnie potrzebnych i przydatnych w czasach, gdy stosunki międzynarodowe przestały być domeną zawodowych dyplomatów, a stały się integralną częścią życia nas wszystkich, całego społeczeństwa.

Następnie odbyło się spotkanie z Robinem Barnettem byłym ambasadorem Wielkiej Brytanii w Polsce. Jest on dyplomatą, który pracował w brytyjskiej ambasadzie w trudnym okresie Stanu Wojennego. R. Bernette zaprezentował wiele sytuacji życiowych i dyplomatycznych podczas swojej misji w Polsce. Opowiadał jak poznawał Polskę poprzez swoje podróże i budowaniu stosunków między dwoma krajami. Pamiętając sytuację sprzed 40 lat, wskazał na swój podziw i dumę, że mógł być świadkiem tego co działo w Polsce i z Polską, od czasu stanu wojennego do dziś.

Kolejnym wydarzeniem, które spotkało się z dużym zainteresowaniem i zaciekawieniem ze strony uczestników był wykład zatytułowany: „Teraz Polska” – jak promować nasz kraj?” Prowadzący, dyrektor marki „Teraz Polska” Michał Lipiński, przedstawił polski znak promocyjny, który powstał w 1992 roku. Omówił cele i działania Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, a także to w jaki sposób powinno się promować w kraju oraz za granicą polskie produkty i usługi. W swoim wystąpieniu zwrócił także szczególną uwagę na to, jakie powinno spełniać się wymogi by uzyskać znak „Teraz Polska”, który firmuje towary, produkty, usługi czy firmy. Prowadzący przybliżył również konkursy które organizuje Fundacja: „Teraz Polska”, „Teraz Polska Promocja”, „Wybitny Polak”.

Prawdziwym egzaminem dla uczestników tegorocznego Senatu Polonii Europy było uroczyste spotkanie w Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Podczas spotkania została przedstawiona multimedialna prezentacja z dzielności uczestników programu w swoim kraju. Zaprezentowane zostały następująco: Irlandia, Armenia, Malta, Litwa, Grecja, Finlandi i Łotwa. W obszarze Grecji edukacyjna działalność została przedstawiona przez Panią Beatę Panagiotopoulou – była Dyrektor Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach, natomiast działalność mediów polonijnych ukazała Pani Marzena Mavridis – Redaktor Naczelny portalu Polonorama.

Z kolei Festiwal Ostrobramski w Grecji oraz polsko-greckiego bohatera Jerzego Iwanowa-Szajnowicza, którego postać z okazji 200-lecia greckiej niepodległości została upamiętniona na znaczkach pocztowych, zaprezentował Patryk Panasiuk – Prezes Fundacji Haga Marina.

Po prezentacji materiałów przez uczestników, miało miejsce przemówienie Pana Premiera – Mateusza Morawieckiego. Przemawiali także: minister Szymon Szynkowski vel Sęk – sekretarz stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej,  minister Jan Dziedziczak – pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, poeł Daniel Milewski – przewodniczący polsko-greckiej grupy parlamentarnej.

fot: KPMR

Wszyscy wyrazili uznanie, wobec tego, że Polonia łączy się i działa promując Polskę poza granicami. Podkreślili autoteliczny charakter działań mediów oraz organizacji i instytucji polonijnych za granicą. Wskazując tym samym na znaczenie nie tylko integracji pomiędzy krajami ale na szczególne znaczenie jakie odgrywa promowanie Polski oraz Polonii na arenie międzynarodowej. Na koniec spotkania Filip Kołodziejski, Naczelnik wydziału w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą KPRM omówił zasady oraz oferty działań w następujących wielu obszarach. Należały do nich aktywności z zakresu konkursu dla organizacji pozarządowych, które zaangażowane są we wsparcie Rodaków na całym świecie.

Następnie uczestnicy mieli przyjemność zwiedzania starówki wraz z przewodnikiem. Nie ulega wątpliwości, że Stare Miasto to tętniące życiem centrum turystyczne, wraz z uliczkami wybrukowanymi kostką. Jest ono wzbogacone licznymi średniowiecznymi budynkami odnowionymi po II wojnie światowej. Serce starówki stanowi Rynek Starego Miasta. Jest to gwarny plac, wokół którego znajdują się kamienice dawnych mieszczan oraz eleganckie restauracje serwujące dania polskiej kuchni. Starówka jest bardzo elegancka, zadbana i stanowi wizytówkę Warszawy. Tutaj chętnie przybywają turyści, robią sobie zdjęcia i delektują się polskimi smakami.

Po zwiedzaniu, nadszedł czas na spotkanie z Ministrem Adamem Andruszkiewiczem, który przedstawił wykorzystanie technologii i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym Polski. Jak zaznaczył prelegent, rozwój e-państwa umożliwia płynną i szybsza komunikacje między obywatelem a instytucjami państwowymi. Minister dokonał także prezentacji licznych usług elektronicznych wprowadzonych przez państwo dla użytku obywateli. Następnie odbyła się dyskusja uczestników na temat cyfryzacji Polski na tle innych krajów.

Kolejnym istotnym wydarzeniem tego tygodnia było spotkanie z Dyrektorem Narodowego Centrum Kultury – prof. Rafałem Wiśniewskim. Przedstawił on role i działania NCK jakie są podejmowanie na rzecz rozwoju kultury w Polsce. Istotnym aspektem tego spotkania było zapoznanie się z programami i projektami realizowanymi przez NCK, o które można się ubiegać lub korzystać jako organizacje, stowarzyszenie czy media polonijne. Angażowanie się w różnego rodzaju projekty, jest bardzo istotne z punktu promocji Polski poza granicami kraju. Prof. Rafał Wiśniewski zaprosił uczestników wydarzenia również na pokaz niezwykłego filmu fabularnego, zrealizowanego w technologii wirtualnej rzeczywistości, opowiadającego autentyczną historię z Powstania Warszawskiego „Kartka z Powstania”. To nie jedyna propozycja obcowania z kulturą i sztukę ze strony prowadzącego.

Następnie miał miejsce uroczysty obiad uczestników w Kancelarii Sejmu i Senatu RP z Marszałek Sejmu RP – Elżbietą Witek. Warto zaznaczyć, że przed posiłkiem została przedstawiona multimedialna prezentacja z działalności uczestników programu w swoich krajach zamieszkania. Zaprezentowane obszary działalności, podejmowane inicjatywy oraz kierunki rozwoju spotkały się z uznaniem Pani Marszałek i były wiodącą płaszczyzną dyskusji podczas posiłku.

Ostatnim spotkaniem, w którym mieli przyjemność uczestniczyć goście zaproszeni na tegoroczny Senat Polonii Europy było spotkanie z Arturem Lorkowskim- wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podejmowało ono bardzo istotny temat: „Pozyskiwanie Funduszy na Edukację Ekologiczną”. Prelegent przedstawił szeroki wachlarz programów i projektów wspieranie działań na rzecz środowiska ze szczególnym uwzględnieniem działań służących absorpcji środków zagranicznych obsługiwanych przez NFOŚiGW. Nie ulega bowiem wątpliwości, że kwestie związane z ochroną środowiska, w której znaczącą rolę odgrywa edukacja ekologiczna a tym samym kształtowanie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa są kluczowym obowiązkiem współczesnych organizacji, instytucji czy mediów.

Dziesięć bardzo obfitych dni minęło stosunkowo szybko. Każde spotkanie, każda płaszczyzna doświadczeń wzbogacała nas nie tylko jako działaczy, edukatorów, ale także jako ludzi. Wzbogaciliśmy swoje doświadczenia, praktyczne umiejętności i podnieśliśmy swoje kwalifikacje. Do krajów, w których mieszkamy powróciliśmy z nowymi ideami, wieloma inspiracjami i pomysłami w jakim kierunku iść aby optymalizować działania podejmowane w ramach naszej aktywności. Powróciliśmy także ze świadomością poznania nowych, inspirujących ludzi, którym sytuacja Polonii i podejmowane dla niej działania i aktywności są istotne. Dzierżąc w ręku z dumą dyplom, potwierdzający uczestnictwo w Senacie Polonii Europy w 2021 wróciliśmy pełni optymizmu.

zdjęcia, tekst: Marzena Mavridis

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne