W środę, 20 czerwca na stanowisko premiera Grecji zaprzysiężony został Antonis Samaras, lider ND, która wygrała niedzielne wybory. Nowy rząd Grecji utworzą konserwatyści z Nowej Demokracji, socjaliści z PASOK i Demokratyczna Lewica.
17 czerwca w wyborach parlamentarnych w Grecji zwyciężyła Nowa Demokracja z 129 mandatami poselskimi w 300-miejscowym parlamencie, jednak wynik ten nie pozwolił jej na samodzielne rządzenie.
W poniedziałek, 18 czerwca Samaras otrzymał od prezydenta Papuliasa zadanie utworzenia nowego rządu koalicyjnego. Poprzednio – po wyborach 6 maja – nie udało się. Tym razem Samaris może zapisać na swoim koncie duży sukces. Lider Nowej Demokracji doszedł do porozumienia z socjalistami z PASOK-u i Demokratyczną Lewicą, która jeszcze niedawno wchodziła w skład radykalnej Syrizy. Te trzy ugrupowania dysponują w sumie 179 – osobową większością w parlamencie.
Dziś po południu Samaras poinformował prezydenta Karolosa Papuliasa o możliwości utworzenia rządu koalicyjnego. Po tym spotkaniu Samaras został zaprzysiężony na premiera Grecji.
Uroczystość odbyła się w obecności prezydenta Karolosa Papuliasa oraz arcybiskupa Aten i zwierzchnika Greckiego Kościoła Prawosławnego Hieronima II. Papulias życzył nowemu premierowi powodzenia, podkreślił jednak, że „przed nim wiele bardzo trudnych problemów”.
Skład rządu ma być ogłoszony w środę późnym wieczorem lub najpóźniej w czwartek przed południem. Prawdopodobnie prezes Narodowego Banku Grecji Wasilis Rapanos zostanie ministrem finansów.
Jednym z pierwszych zadań nowego rządu będzie rozpoczęcie renegocjacji warunków porozumienia w sprawie pakietu oszczędnościowo-pożyczkowego zawartego między Grecją a trojką (Komisja Europejska, EBC, Międzynarodowy Fundusz Walutowy).