Małżeństwo nie jest jedynie stanem natury, ale stanem łaski. Życie w małżeństwie, w nie mniejszym stopniu niż życie monastyczne, jest specjalnym powołaniem, wymagającym określonego daru czy też charyzmatu Ducha Świętego i ten właśnie dar udzielany jest w Sakramencie Małżeństwa.
Ceremonia zaślubin w Kościele Prawosławnym składa się z dwóch części: z obrzędu zaręczyn i obrzędu ukoronowania, który stanowi właściwy akt sakrament.
Głównym elementem obrzędu zaręczyn jest błogosławieństwo i wymiana obrączek ślubnych – na znak, że dwoje ludzi łączy się ze sobą w małżeństwie za obopólną zgodą i własną wolą. Bez tej dobrowolnej zgody z obu stron nie może dojść do sakramentu chrześcijańskiego małżeństwa.
Kulminacyjnym momentem drugiej część tego nabożeństwa jest ceremonia ukoronowania – na głowy narzeczonych kapłan wkłada wieńce/korony (στέφανα), które symbolizują wieńce radości, jak też korony męczeństwa, bowiem każde prawdziwe małżeństwo oznacza ciągłe i wzajemne poświęcanie się obydwojgu. Na zakończenie ceremonii zaślubin nowożeńcy wypijają wspólnie puchar wina, który przypomina o cudzie na przyjęciu weselnym w Kanie Galilejskiej – jak też symbolizuje fakt, że od tej pory będą już dzielić ze sobą wspólne życie.
Druhowie, Świadkowie – Ὁ Παράνυμφος (Κουμπάρος)
Według dawnego zwyczaju, na ślubie nieodzowna była obecność przyjaciela Nowożeńca, który to miał za zadanie organizację całej ceremonii, jak też bycia pomostem pomiędzy Nowożeńcami.
W Tradycji Kościoła Prawosławnego Druh – Druhowie symbolizują reprezentowaną wspólnotę Kościelną, jak też są gwarancją i ostoją tejże wspólnoty na nowej drodze życia tych dwojga ludzi.
Jeśli się już zdecydowaliśmy na ślub w Kościele Prawosławnym w Grecji, należałoby się skontaktować z księdzem (ιερέας, παπάς), czy też kancelarią parafialną gdzie mały by się odbyć zaślubiny, dla omówienia szczegółów.
Niemniej procedura dokumentów do załatwienia jest taka:
• Narzeczeni powinni odwiedzić parafię, gdzie zdecydowali się celebrację tegoż sakramentu.
• W tejże kancelarii parafialnej powinno się uzgodnić datę (dzień i godzinę) ceremonii ślubnej.
• Jeżeli narzeczeni należą do tej samej parafii, potrzebują jedynie opublikowania ich zaręczyn w jakiejkolwiek lokalnej gazecie (δημοσίευση τῆς αγγελίας). Certyfikat stanu wolnego dla Greków wydaja ta sama parafia, do wydania tego dokumentu potrzebni są dwaj pełnoletni świadkowie (μαρτύροι) z dowodami osobistymi.
• Jeśli jedno, bądź obydwoje narzeczeni pochodzą z różnych parafii, potrzebne jest dodatkowo oprócz publikacji zaręczyn w gazecie, także świadectwa stanu wolnego (πιστοποιητικό αγαμίας).
Małżeństwa mieszane
W przypadku Małżeństw Mieszanych pomiędzy prawosławnym a innym wyznaniem (katolikiem, protestantem – osobami ochrzczonymi w imię Trójedynego Boga), jak też obcokrajowcami, dodatkowo żąda się:
• Świadectwa Chrztu z parafii (ze swego kraju) w której została ochrzczona, przetłumaczona na jęz. grecki i potwierdzone przez Konsulat w danym kraju (ελληνικό Προξενείο της Χώρας προέλευσης), bądź przetłumaczone w Grecji przez Biuro Tłumaczeń Min. Spraw Zewnętrznych (Μεταφραστικό Γραφείο του Υπουργείου Εξωτερικών της Ελλάδος)
• Świadectwa Stany Wolnego, wydanej z parafię macierzystą jak też przez Polski Urzędu Stanu Cywilnego
• Jeżeli osoba nie jest wyznania prawosławnego powinna swój certyfikat kościelny potwierdzić przez lokalnego reprezentanta danego wyznania w Grecji.
• Wypełnienia deklaracji N. 1599/1986 (Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/1986) wyrażającej zgodę na późniejszy chrzest dzieci z tego małżeństwa w Kościele Prawosławnym .
• Zezwolenie na pobyt (Άδεια παραμονής στήν Ελλάδα) jeżeli osoba nie jest obywatelem państw Unii Europejskiej.
Opracował
ks. Piotr Nazaruk
Parafia Prawosławna pw. Św. Panteleimona Acharnon – Ateny
kom. 695 7772074