Strona głównaPoradnikObywatel - dokumentySakrament chrztu świętego - kościół polski w Atenach

Sakrament chrztu świętego – kościół polski w Atenach

Chrzest Święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów.

Przez chrzest zostajemy wyzwoleni  od grzechu i odrodzeni, jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy  wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: „Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie”.

Przygotowanie do chrztu:dla rodziców dziecka
arrowSprawdzian ze znajomości katechizmu Kościoła Katolickiego, podstawowe modlitwy i przykazania (trzeba zdać egzamin).
arrowPrzeczytanie razem w rodzinie Ewangelii według św. Marka i zdanie egzaminu z Ewangelii.
arrowDialog małżeński i spowiedź. Sakrament chrztu i małżeństwa, główne zasady

Wymagane dokumenty
arrowAkt urodzenia dziecka – po grecku lub po polsku
arrowWypełniony przez rodziców formularz z danymi dziecka, rodziców i rodziców chrzestnych (dostępny w kancelarii parafialnej)
arrowZaświadczenie dla rodziców chrzestnych z parafii w Polsce o dopuszczeniu do godności chrzestnych (lub rozmowa z księdzem z naszej parafii, jeśli dana osoba mieszka w Grecji co najmniej od roku).

feedbackKomplet dokumentów należy dostarczyć do kancelarii przynajmniej na tydzień przed chrztem dziecka. Trzeba wypełnić wszystkie pola formularza (szczególnie pamiętać o telefonie rodziców i adnotacji, czy są po ślubie kościelnym czy cywilnym, czy też żyją bez ślubu).

Rodzice chrzestni
Ze względu na szczególne zadanie, jakiego się podejmują, rodzicami chrzestnymi mogą być osoby, które:
arrowprzyjęły chrzest i bierzmowanie
arrowukończyły 16 rok życia
arrowsą katolikami żyjącymi zgodnie z wyznawaną wiarą (uczestniczą w Eucharystii niedzielnej, przystępują do sakramentów świętych)
arrowmają uregulowaną sytuację małżeńską (chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w związku cywilnym czy w konkubinacie).

Wymagany jest przynajmniej jeden chrzestny spełniający powyższe wymagania. Jeśli ktoś koniecznie pragnie uhonorować osobę wyznania prawosławnego (ortodoksyjnego), może ją zaprosić jako świadka chrztu (jest to funkcja czysto reprezentacyjna, nie wiążąca się z odpowiedzialnością za wychowanie dziecka).
Gdyby ktoś z rodziców chrzestnych nie mógł być osobiście obecnym na ceremonii chrztu, można poprosić inną osobę o zastępstwo. Chrzestny zastępczy winien spełniać te same wymagania co chrzestny zwykły.

Praktyczne uwagi odnośnie do ceremonii chrztu świętego:
arrowWszyscy uczestnicy liturgii, którzy mają możliwość przystąpienia do spowiedzi, powinni być w stanie łaski uświęcającej.
arrowWcześniej należy zakupić świecę i białą szatę (dowolne białe ubranko lub chusta – nie trzeba kupować nic specjalnego) i przynieść je do kościoła.
arrowPrzyjść na chrzest co najmniej 10 min. wcześniej, tak by spokojnie zająć miejsce w zarezerwowanej ławce i przygotować się do ceremonii.
arrowKażda rodzina może zająć tylko jedną z ławek zarezerwowanych z przodu kościoła. Goście nie mieszczący się w tej ławce proszeni są o zajmowanie miejsc w ławkach niezarezerwowanych.
arrowOsoba trzymająca dziecko powinna siedzieć z brzegu ławki, tak by kapłan mógł łatwo podejść do niego.
arrowW momencie chrztu dziecko należy trzymać w pozycji leżącej, tak by woda spływała do chrzcielnicy a nie „za kołnierz”.
arrowZaraz po zakończeniu mszy chrzcielnej należy odebrać dokumenty w kancelarii parafialnej (potrzebne są podpisy zarówno rodziców jak i chrzestnych).

con_info  http://www.ateny.deon.pl/

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne