Strona głównaAktualnościGrecjaRenowacja rzymskiego akweduktu na Lesbos

Renowacja rzymskiego akweduktu na Lesbos

Rzymski akwedukt w rejonie Morii na Lesbos zostanie oczyszczony i ogrodzony – ogłosiło greckie Ministerstwo Kultury.

Datowany wstępnie na koniec II lub na początku III wieku ne akwedukt został zbudowany w celu transportu wody ze źródeł Olympos do starożytnego miasta Mitilini, oddalonego o prawie 28 km.

Szacuje się, że mógł on dostarczać miastu 127 000 metrów sześciennych wody dziennie.

Niektóre z jego unikalnych cech obejmują elementy z epoki klasycznej i zaawansowane technologie inżynieryjne. Rozwiązywały one problemy związane z nieregularnym terenem, różnymi poziomami wody i przemierzaniem dolin.

fot. Ministerstwo Kultury w Grecji

Jego najbardziej wyróżniającą scechą jest widoczny w Morii most wodny – łukowe przejście o długości 170 m o największej wysokości 26 m. Składa się z 17 kwadratowych słupów, łuków i górnego rejestru wykonanego z cegły.

Ministerstwo stwierdziło, że „długotrwała ekspozycja pomnika na żywioły, nieregularny teren i niedawna aktywność sejsmiczna w rejonie wyspy Lesbos, przyczyniły się do zmniejszenia trwałości i stabilności akweduktu”.

Niedawne trzęsienia ziemi odsłoniły niektóre kamienie na środkowym łuku mostu wodnego i „konieczne są natychmiastowe działania w celu uratowania krytycznych części pomnika”.

Prace zainicjowane przez minister kultury – Linę Mendoni obejmują dotację w wysokości 30 000 euro dla Eforatu Starożytności Lesbos na oczyszczenie tego obszaru, usunięcie zardzewiałych i bezużytecznych podpór oraz ogrodzenie terenu.

Źródło: culture.gov.gr

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne