Strona głównaAktualnościGrecjaRanking paszportów świata: Grecja zajmuje 8. miejsce

Ranking paszportów świata: Grecja zajmuje 8. miejsce

Grecja straciła jedno miejsce w opublikowanym latem indeksie Henley Passport, ale nadal ma jeden z najsilniejszych paszportów na świecie i zajmuje ósme miejsce w rankingu, oferując swoim posiadaczom bezwizowy dostęp do 185 krajów.

Paszport grecki zajmował to samo miejsce w indeksie Henley w kwietniu 2021, styczniu 2021 oraz na początku 2020 roku.

Japonia zajmuje pierwsze miejsce w rankingu z rekordowym wynikiem 193 w zakresie ruchu bezwizowego lub wizowego w momencie przyjazdu, podczas gdy Singapur i Korea Południowa zajmują drugie miejsce z wynikiem 192.

W najnowszym rankingu państwa członkowskie UE dominują w pozostałych dziesięciu miejscach, na trzecim miejscu znalazły się Niemcy i Hiszpania, które mają bezwizowy dostęp do 190 krajów.

Finlandia, Włochy i Luksemburg plasują się na czwartym miejscu ze 189 miejscami docelowymi, a Dania, Holandia i Szwecja zajmują piąte miejsce z posiadaczami paszportów, którzy mogą podróżować do 188 miejsc na całym świecie bez wizy.

Zarówno Wielka Brytania, jak i USA spadły w rankingu odpowiednio na szóste i siódme miejsce, podczas gdy Grecja dzieli ósme miejsce z Australią, Kanadą, Czechami i Maltą.
Afganistan pozostaje na dole indeksu, ponieważ jego obywatele mają bezwizowy dostęp tylko do 27 miejsc na całym świecie.

Henly, w swoich ostatnich badaniach na rzecz Passport Index, wskazuje, że posiadacze paszportów z największym globalnym dostępem są obecnie najbardziej ograniczeni i niechętnie cieszą się swobodą podróżowania.

Pomimo niezrównanego i bezprecedensowego światowego dostępu, jaki mieli obywatele Japonii, Singapuru i Korei Południowej w ciągu 17-letniej historii indeksu, międzynarodowe zapotrzebowanie na pasażerów w regionie Azji i Pacyfiku osiągnęło tylko 17% poziomu okresu sprzed pandemii Covid-19, według najnowszych danych statystyk Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), które przez większość ostatnich dwóch lat oscylowały poniżej 10%.

Liczba ta jest daleka od globalnej tendencji, według której rynki w Europie i Ameryce Północnej powróciły do około 60% poziomów mobilności podróżnych sprzed kryzysu.
Komentując raport Henley Global Mobility 2022 Q3, Marie Owens Thomsen, główna ekonomistka IATA, powiedziała, że liczba pasażerów powinna osiągnąć 83% poziomu sprzed pandemii w 2022 roku.

„Do przyszłego roku na wielu rynkach ruch powinien osiągnąć lub przekroczyć poziomy sprzed pandemii, czego spodziewamy się w przypadku całej branży w 2024 r.” – powiedziała.

Tymczasem posiadacze rosyjskich paszportów są bardziej niż kiedykolwiek odcięci od reszty świata, ponieważ sankcje, zakazy podróży i zamknięcia przestrzeni powietrznej ograniczają obywatelom Rosji dostęp do większości krajów poza kilkoma miejscami w Azji i na Bliskim Wschodzie.

Paszport rosyjski znajduje się obecnie na 50. miejscu w rankingu, z wynikiem 119.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne