Strona głównaPoradnikKomunikacja miejskaPrzewóz rowerów w środkach transportu publicznego w Atenach

Przewóz rowerów w środkach transportu publicznego w Atenach

Nową niedawno rozpoczętą kampanią dotyczącą transportu miejskiego w Atenach, Ministerstwo Infrastruktury i Transportu zachęca do transportu rowerów środkami transportu publicznego.

Mimo tego, że w ostatnich latach liczba rowerzystów w środkach transportu wzrosła, możliwość do przewożenia rowerów jest ograniczona zarówno przez przepisy jak i rzeczywistość, gdyż zatłoczenie panujące w godzinach szczytu nie tylko nie ułatwia przejazdu rowerzystom ale także pozostałym pasażerom.

Co obowiązuje jednak jeśli chodzi o przewóz rowerów w każdym środku transportu?

Metro, tramwaj

Dozwolone jest przewożenie wyłącznie 2 rowerów w jednym metrze/ tramwaju (nie ma ograniczeń jeśli chodzi o rowery składane). Wejście z rowerem wyłącznie ostatnimi drzwiami ostatniego wagonu.

Według Rozporządzenia o prawach pasażerów pracownicy stacji lub kierowcy mogą zabronić przewiezienia rowerów jeśli zostanie to uznane za konieczne ze względu na warunki, zapełnienie pojazdu oraz bezpieczeństwo pasażerów.

Przewóz rowerów nie jest dozwolony w dniach imprez sportowych oraz innych wydarzeń, które mają miejsce w pobliżu linii metra/ tramwaju z powodu zwiększonego ruchu pasażerskiego.

Rowerzyści muszą przestrzegać określonych zasad, muszą przemieszczać się pieszo na terenie metra, nie korzystać z windy oraz ruchomych schodów, zwracać uwagę na bezpieczeństwo pozostałych pasażerów, nie utrudniać ruchu pozostałym pasażerom, nie umieszczać rowerów w miejscach, które blokują wejście/ wyjście do/z pojazdu lub poruszanie się po wagonie oraz zwracać uwagę na pierwszeństwo osób niepełnosprawnych, osób starszych oraz dzieci.

Autobusy miejskie i trolejbusy

W autobusach miejskich oraz trolejbusach można przewozić wyłącznie rowery składane. Rowery powinny być przewożone w torbie transportowej (maksymalne wymiary 33 x 66 x 80 cm, z pasami zabezpieczającymi), z której nie wystają żadne części mechaniczne. Kierowca ma prawo odmówić przejazdu jeśli uzna, że rower będzie przeszkadzał lub utrudniał w jakikolwiek sposób przejazd pozostałym pasażerom.

Koleje podmiejskie

Na liniach kolei podmiejskich w Atenach dozwolone jest przewożenie do trzech rowerów na pojazd, bez pobierania dodatkowej opłaty i pod warunkiem, że pozwala na to wolne miejsce i rower nie przeszkadza pozostałym pasażerom. Rowerów nie wolno umieszczać między siedzeniami a ich właściciele są odpowiedzialni zarówno za ich bezpieczeństwo jak i pozostałych pasażerów oraz za to aby nie spowodować żadnych szkód.

Transport kolejowy i autokary

W autokarach przewóz rowerów jest możliwy w miejscu przeznaczonym na bagaż. W pociągach Ateny – Saloniki – Ateny i Ateny – Kalabaka – Ateny jest miejsce, które jest przeznaczone na przewóz rowerów przy czym obowiązuje dodatkowa opłata wysokości 5 euro za rower.

Podsumowując, mimo iż Ministerstwo stara się zachęcać do przewozu rowerów środkami transportu publicznego warunki oraz obowiązujące ograniczenia nie pomagają w tym kierunku. Nawet jeśli niektóre z ograniczeń mogłyby ulec zmianie, nadal największą przeszkodą będą warunki transportu, m.in. zatłoczenie, nawet bez przewożenia rowerów.

Opr. Paolina Sokulska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne