Zdecydowana większość Niemców straciła wiarę w sensowność dalszej pomocy dla Grecji i w to, że kiedykolwiek spłaci ona swoje długi – wynika z opublikowanego wczoraj sondażu „Financial Timesa” i ośrodka Harris.
Znacznie bardziej optymistyczni w tej kwestii są obywatele Hiszpanii i Włoch, czyli krajów, które też są zagrożone bankructwem.
Badaniem objęto mieszkańców pięciu największych krajów Unii Europejskiej – Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii oraz pozostającej poza strefą euro Wielkiej Brytanii. Wyniki pokazują, że podział Europy na Północ i Południe dotyczy nie tylko wskaźników gospodarczych, lecz także nastrojów społecznych.
Tylko co czwarty Niemiec uważa, że Grecja powinna pozostać w strefie euro lub dostać dodatkową pomoc od pozostałych państw unii walutowej. 26 proc., że zdoła oddać pieniądze pożyczone w ramach dwóch bailoutów. A niespełna połowa, że będzie w stanie zreformować gospodarkę na tyle, by uniezależnić się od zagranicznej pomocy.
Wiarę w to, że Grecy spłacą długi, ma za to 57 proc. Hiszpanów i 77 proc. Włochów. O tym, że zreformują gospodarkę, jest przekonanych 70 proc. Hiszpanów i 88 proc. Włochów.
Brytyjczycy generalnie podzielają pesymizm Niemców, zaś najbardziej niejednoznaczni w opiniach są Francuzi. 27 proc. z nich uważa, że Grecja powinna opuścić strefę euro, a 32 proc., że w niej pozostać. Paryż, podobnie jak Berlin, nie chce już przekazywać dodatkowej pomocy dla Aten.
W tym miesiącu przywódcy UE muszą rozpatrzyć prośbę Grecji, która chciałaby dwóch dodatkowych lat na przeprowadzenie uzgodnionych już oszczędności.