Hokeiści poznańskiego Grunwaldu wygrali zdecydowanie turniej o Klubowy Puchar Europy Challenge II rozgrywanym w hali sportowej dzielnicy Halandri w Atenach.
Trzy dni, osiem zespołów, jeden zwycięzca
Klubowy Puchar Europy Challenge II to rozgrywki klubowe tzw. czwartej dywizji w halowej odmianie hokeja. Turniej trwał trzy dni 15- 17 lutego br. w hali sportowej Halandtiou „Nikos Perkizas” w Atenach. Rywalizowało w nim osiem zespołów (Finlandia, Norwegia, Serbia, Polska, Armenia, Gruzja, Bułgaria i Grecja), które zostały podzielone na dwie grupy.
Pierwsza grupa obejmowała bułgarski HC NSA Sofia, gruziński Kutaisi-Kutaisi, armeński Ayrudzi i grecki Dias HC.
Druga grupa obejmowała norweski Furuset HC, fiński ABC Team, serbski HK Spartak i polski WSK Grunwald Poznań.
Mistrzowie Polski w stolicy Grecji wygrali wszystkie mecze z ogromną różnicą bramek. Najpierw wysoko pokonali ABC Team Helsinki 13:0, serbski HK Spartak EV Subotica 21:1,później norweski Furuset HC 22:1 i armeński Ayrudzi 14:3. Dzięki temu zwycięstwu zapewnili sobie kwalifikację do wyższej dywizji – Pucharu Europy Challenge I. Poznaniacy w niedzielę w ostatnim spotkaniu imprezy pokonali HC NSA Sofia 15:5.
Poznańscy hokeiści zostali relegowani do najniższej ligi, bowiem nie wystartowali w ubiegłorocznym PE z udziałem ośmiu najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Termin jego rozgrywania pokrywał się z turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich, a polska reprezentacja w dużej mierze opierała się o zawodników poznańskiego zespołu.Grunwald mógł zostać zastąpiony przez inną polską drużynę, ale żaden z klubów nie wyraził chęci. Dlatego mistrz Polski, by wrócić do elity, musial się przebijać od czwartej dywizji.
Od „keritizein” do hokeju
Wszystko zaczęło się od starożytnej Grecji … W opinii niektórych historyków, hokej pochodzi od przodków Greków, którzy w czasach starożytnych nazywanli go „keritizein”.
Według scen przedstawionych na znaleziskach archeologicznych, starożytni Grecy grali w sport zespołowy o nazwie κερητίζειν [keritizein], używając zakrzywione kije w kształcie rogów i okrągły przedmiot, jako piłkę. Nazwę gry bezpośrednio połączono z rogami – laskami, gdyż w starożytnym języku greckim κέρας [keras] oznacza róg. Podobny sport zespołowy grany był przez starożytnych Egipcjan, Persów i Azteków.
Nie wiadomo dokładnie, kiedy i gdzie ten sport się rozpoczął i kto ustalił zasady gry. Jedno jest pewne, że znaleziska archeologiczne ze scenami przedstawiającymi grę pochodzą z okresu 540 p.n.e
Hokej w naszych czasach
Hokej na trawie jest dyscypliną olimpijską od 1908. Od 1980 w olimpijskich zawodach uczestniczą również kobiety. Hokej na trawie rozgrywany jest przez dwie drużyny po 11 graczy (+5 rezerwowych). Natomiast w halowej odmianie hokeja gra się w 6 zawodników (+ 6 rezerwowych). Bramki mają 2 metry długości i 3 metry szerokości. W odmianie halowej kije są lżejsze niż na boisku otwartym. Gracz może dotknąć piłki tylko płaską stroną laski lub jej krawędzią. Niedozwolone jest dotknięcie piłki jakąkolwiek częścią ciała. Tylko bramkarz może blokować piłkę kijem, rękami, nogami i innymi częściami ciała.