Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiII Polonijny Piknik Polonoramy – Dni Dziedzictwa Polskiego 2023

II Polonijny Piknik Polonoramy – Dni Dziedzictwa Polskiego 2023

Mijały dni, miesiące…niepostrzeżenie minął rok i znów znaleźliśmy się w ateńskim Parku Tritsi. Po raz drugi – i zapewne nie ostatni – spotkaliśmy się na Pikniku Polonijnym, który już na stałe wpisał się w kalendarz polonijnych wydarzeń w Grecji. Co roku odbywa się w ramach Dni Dziedzictwa Polskiego, a tym razem dodatkowo pod hasłem “Polacy światu”.

Hasło idealnie oddaje charakter tego wydarzenia i chęć dzielenia się tym, co dobre i polskie; tym co zawsze nas łączy, nawet jeśli jesteśmy daleko od Polski. Tego dnia greckie souvlaki przegrywają z kabanosami i kiełbaską z grilla, a pyszne polskie pączki zastępują zatopione w syropie greckie słodkości. Polskie przysmaki doskonale smakują w towarzystwie rodaków, a nogi same rwą się do tańca w rytm znanych i lubianych przebojów. Przede wszystkim jednak liczy się spotkanie w tak licznym, przyjaznym i radosnym gronie. Znamy się osobiście lub z przestrzeni internetowej, z social mediów Polonoramy czy polskich grup w internecie.

Ten Piknik to doskonała okazja, żeby poznać się lepiej, nawiązać nowe znajomości, spędzić ze sobą trochę czasu dzieląc wspólne doświadczenia i dobrze się bawiąc.

Niezwykle cieszy nas fakt, że tak jak przez szesnaście lat swojego istnienia Polonorama stała się łącznikiem greckiej Polonii w wirtualnym świecie, tak Polonijny Piknik stał się takim łącznikiem w rzeczywistości. Komentarze pod artykułami zastąpiła prawdziwa rozmowa i radosny gwar. Park został zdominowany przez język polski i barwy biało-czerwone.

Na ateńskich ulicach pojawiło się osiemdziesięciu polskich rowerzystów! Nasi rodacy pokonali dystans dziesięciu kilometrów z polskimi flagami i z fasonem wjechali na teren parku pod opieką Sylwii. Jej niezwykła energia potrafi zachęcić do aktywności najbardziej opornych.  Taka ekipa sportowców zrobiła wrażenie na spacerujących po parku i wzruszyła niejednego uczestnika pikniku. Jedni i drudzy nagrodzili rowerzystów gromkimi, w pełni zasłużonymi, brawami.

Po takim wstępie można już było oficjalnie rozpocząć II Polonijny Piknik “Polacy światu”. Głos zabrali organizatorzy: twórczyni Polonoramy i pomysłodawczyni Pikniku Marzena Mavridis i Ambasador RP w Atenach Artur Lompart.
„Zamykając w zeszłym roku 15-lecie założonego przeze mnie Portalu, sądziłam, że tamten piknik będzie imprezą jednorazową. Z gronem współpracowników planowaliśmy jedynie okolicznościowe wydarzenie, które pozwoli nam uświetnić rocznicę okrągłego istnienia “Polonoramy”.  Ale już podczas trwania tamtej zabawy – zarażona entuzjazmem przybyłych gości – zrozumiałam, że dołożę wszelkich możliwych starań, aby w tym roku znów się udało” – przyznała pomysłodawczyni. „Pomimo całego kilkutygodniowego zmęczenia pojęłam, że piękne rzeczy muszą mieć również swoją cenę. Któż jednak odmówi sobie takiej nagrody jak wspólnie spędzony z Wami czas pod greckim niebem! Raz jeszcze bardzo dziękuję za przybycie” – dodała Marzena Mavdridis, życząc dobrej zabawy. Wydarzeniu miał okazję przyjrzeć się także Andreas Leotsakos, zastępca Gubernatora Regionu Zachodniego Sektora Aten oraz  Prezes Zarządu Metropolitan Parko A. Tritsis, Mavrikou Sofias którzy odwiedzili nas podczas pikniku.

W tym szczególnym dniu nie mogło oczywiście zabraknąć sportowej zabawy z nutką rywalizacji, zabaw, gier, konkursów dla dzieci i rodziców, quizów dla wszystkich. „Motorem napędowym” tej wiosennej zabawy była Renia, która przygotowała i poprowadziła zabawę. Bez jej zapału i fantazji trudno już sobie wyobrazić polonijny piknik. Uczestnicy tych zmagań otrzymali wspaniałe nagrody.

Nie zabrakło niespodzianek. Dużą frajdę, nie tylko najmłodszym, sprawiło malowanie twarzy przez Panią Angelikę oraz puszczanie pięknych baniek mydlanych. Dzieci potrafią być bardzo wymagające, ale szerokie, radosne uśmiechy malujące się na ich twarzach utwierdziły nas w przekonaniu, że wszystkie przygotowane atrakcje trafiły w ich gusta. Uśmiechy na twarzach obecnych na pikniku mam wywołały za to śliczne laurki przygotowane przez ich pociechy.  Tego dnia obchodzony jest w Grecji Dzień Matki, mamy otrzymały więc życzenia i laurki, które stały się elementami konkursu.

Nie zabrakło również degustacji polskich produktów (kiełbaski, kabanosy, wody smakowe, napoje izotoniczne) i smakołyków (krówki, cukierki toffi, ciasteczka, pączki).  Największym powodzeniem cieszyła się tradycyjna polska kiełbaska z grilla, której fundatorem była firma JBB Bałdyga oraz piwo rzemieślnicze z browaru Patras (Patraiki Zithopoiia). Ponadto na stoiskach swoją działalność prezentowało kilka firm polskich, które zaprezentowały swoją bogatą ofertę min. Nadwiślańska Agencja Turystyczna (NAT), iStart,  Dive with me Athens, Torty w Atenach.

W imieniu własnym oraz naszych gości wyrażamy wdzięczność i składamy podziękowania naszym wspaniałym sponsorom:

Nadwiślańska Agencja Turystyczna (NAT)
iStart – firma usługowa – konsultacyjna
Kancelaria Adwokacka w Nafplio – Margarita Pac- Katri
PAIH (Polska Agencja Inwestycji i Handlu)
Instytut Pamięci Narodowej (IPN)
FIGOTRANS- transport
Firma MASPEX woda, napoje izotoniczne
JBB – kiełbaski
Patraiki Zithopoiia (Browar Patras) – piwo rzemieślnicze
SILESIS i DUDA – kabanosy
Bogutti- ciastka
Torty w Atenach – babeczki i ciasteczka
Kalmir Photography – zdjęcia
Bagora i Aroma King
Spiros Salarias
Giannis Argyris

Zwieńczeniem imprezy była loteria fantowa, w której cenne i atrakcyjne nagrody ufundowały polskie firmy. Nagrody trafiły aż do pięćdziesięciu szczęśliwców! Dziękujemy sponsorom:
ALEX CHARTER
ZANKO TOURS
Restauracja YIANTES
DIVE WITH ME ATHENS
MAMY WAS TRAVEL
VILLA ADRI
Restauracja AZTEC
ID Concept Beauty i ONYX NAILS
RAINBOW TOURS
Cafe- bar LEAF
Tawerna SPILIA POD AKROPOLEM
Zabiegi kosmetyczne REGINA
Sklepy: Wars i Sawa i Polonia
Firma ARKADIOS
Zakład fryzjerski SYLWIA
Zabiegi kosmetyczne MAŁGOSIA

To wydarzenie nie byłoby także możliwe bez zaangażowania wolontariuszy, którzy pomagali w organizacji pikniku i dbali o doskonałą atmosferę.

Wszystkim obecnym dziękujemy za ten wspólny czas, a nieobecnych zachęcamy do dołączenia za rok. Do zobaczenia!

Redakcja

Zdjęcia dzięki uprzejmości Joaany Kalek – Kalmir Photography

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne