Grecy i obcokrajowcy w końcu uzyskają możliwość płacenia podatków, ceł i opłat w Grecji za pomocą kart wydanych za granicą. Niezależny Urząd Skarbowy rozpoczął już proces konsultacji społecznych, a decyzja o podjęciu projektu zostanie podjęta w ciągu 15 dni. Dlatego w ciągu pierwszego kwartału możliwa będzie płatność na rzecz państwa za pomocą zagranicznych kart kredytowych i debetowych.
Dla przykładu Grecy mieszkający za granicą, którzy muszą płacić podatek spadkowy i nie posiadają greckiej karty, wkrótce będą mogli opłacać swoje należności za pośrednictwem Taxisnet lub osobiście odwiedzając urząd skarbowy i płacąc w punkcie sprzedaży (POS). Dotyczy to także właścicieli lub użytkowników jachtów dokujących w greckim porcie, którzy będą mogli uiścić opłatę za cumowanie za pomocą zagranicznych kart. Do tej pory spłata należnej kwoty na rzecz państwa zajmowała dużo czasu, choć możliwa jest także płatnosć za pośrednictwem POS.
Celem projektu, jak wyjaśnia administracja podatkowa w zaproszeniu do wyrażenia zainteresowania, jest podpisanie umowy pomiędzy IAPR a licencjonowanym dostawcą usług płatniczych, który będzie przyjmował i przetwarzał w imieniu IAPR transakcje kartami z zagranicznych instytucji kredytowych i podmiotów świadczących usługi płatnicze.
Obecnie IAPR we współpracy z Interbank Systems SA (DIAS) akceptuje transakcje kartami wydanymi w Grecji, z fizyczną obecnością (Card Present) lub bez niej (e-POS – Card not Present).
IAPR posiada sieć 265 przelewów elektronicznych w punktach sprzedaży (EFT/POS) w urzędach skarbowych i celnych na terenie całego kraju. Sieć ta prawdopodobnie zostanie zmodyfikowana wraz z likwidacją lub dodaniem nowych terminali stacjonarnych lub punktów mobilnych. Ewentualnie, w przypadku gdy usługodawca nie chce rozszerzać transakcji przez istniejącą sieć EFT/POS IAPR oraz transakcji e-POS o obecną procedurę dla kart krajowych, będzie musiał zainstalować taką samą liczbę terminali EFT/POS gdzie znajdują się dotychczasowe urządzenia, oferując jednocześnie podatnikom możliwość dokonywania transakcji bez fizycznej obecności karty (e-POS).