Strona głównaAktualnościGrecjaPeloponez: Twierdza Bourtzi w Nafplio ponownie otwarta dla zwiedzających

Peloponez: Twierdza Bourtzi w Nafplio ponownie otwarta dla zwiedzających

Greckie Ministerstwo Kultury ogłosiło niedawno, że twierdza Bourtzi znajdująca się w miasteczku Nafplio już w pierwszym tygodniu sierpnia tego roku zostanie ponownie otwarte dla zwiedzających. Co ciekawe, do 17 sierpnia wstęp będzie bezpłatny.

Nowina ogłoszona została po tym, jak minister kultury Lina Mendoni podpisała protokół ustaleń z Panagiotisem Balomenosem, dyrektorem wykonawczym i pełniącym obowiązki prezesa Greckiej Spółki Nieruchomości Publicznych SA (ETAD).

Do tego pani minister i ETAD zgodzili się, by stworzono tam strefę kawiarni, otwarto sklepy i wystawy.
Warto zauważyć, że w 2019 roku 2,7 miliona zostało wykorzystane do odnowienia twierdzy w ramach unijnego programu Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2014-2020.

Prace, które obejmowały renowację, przebudowę, modernizację elektryczną, wodno-kanalizacyjną i technologiczną oraz prace związane z dostępnością, zostały zakończone w 2021 r., podało ministerstwo.

Twierdza Bourtzi, wybudowana na wysepce Agioi Theodori w latach 1471-1477 przez Antonio Gambelo, służyła w przeszłości za więzienie, siedzibę rządu, hotel, restaurację a nawet za dom w którym mieszkał kat. W 1922 roku twierdza stała się punktem orientacyjnym na wyspie i w została zamknięta w 1995 roku.

opr. Magdalena Bonawenturska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne