Strona głównaAktualnościGrecjaPeloponez: Tego roku w Argos swoje drzwi przed zwiedzającymi otworzą aż dwa...

Peloponez: Tego roku w Argos swoje drzwi przed zwiedzającymi otworzą aż dwa nowe muzea

Greckie Ministerstwo Kultury ogłosiło, że w historycznym mieście Argos znajdującego się w na półwyspie peloponeskim, mają wkrótce otworzyć się dwa nowe muzea.

Utworzenie Muzeum Archeologicznego i Muzeum Epigraficznego jest możliwe dzięki uzyskaniu dofinansowania z Funduszu Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Fund) w wysokości 5,1 mln. euro.

Według ministerstwa, muzeum „zwiększy bogactwo kulturowe miasta i pomoże w rozwoju całego regionu peloponeskiego.”

Zdjęcie: Muzeum Archeologicznego Argos / Ministerstwo Kultury

Muzeum Archeologiczne w Argos od 1961 roku znajduje się w wiekowym już domu po greckiej, arystokratycznej rodzinie Kallergis. Obecnie muzeum przechodzi modernizację pod nadzorem Argolida Ephorate of Antiques.

Renowacja muzeum, na którą jest przeznaczony budżet w wysokości 3,1 mln. euro, ma pomóc stworzyć „wciągające i niezwykłe” u odwiedzających przy prezentowaniu niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego regionu.

Projekt obejmuje modernizację obecnego zespołu budynków. Prace mają trwać maksymalnie do końca roku.

Kompleks koszar Kapodistriasa w Argos.

Minister oświadczył że: „Nowe Muzeum Archeologiczne w Argos, mieszczące się w rezydencji generała Kallergisa, oraz Muzeum Epigraficzne znajdujące się w Koszarach Kapodistriasa (…) wzmocni tożsamość kulturową miasta.”

Ponadto, pojawiły się nadzieje, że dzięki modernizacji pojawią się nowe perspektywy zatrudnienia i pracy w regionie Argolida, gdzie znajduje się Argos.

W odrestaurowanym i zmodernizowanym, dwykondygnacyjnym, wschodnim skrzydle Koszar Kapodistriasa powstanie nowe Muzeum Epigraficzne, które uzupełni krajobraz kulturowy Argos.

Muzeum zaprezentuje 136 wykonanych z brązu tablic z inskrypcjami z „archiwum skarbów” w którym przechowywano „święte pieniądze Hery”, uważane za jedno z najbardziej imponujących odkryć archeologicznych ostatnich dwóch dekad, rzucające światło na instytucje gospodarcze i demokratyczne Argos od V do IV wieku p.n.e.

Kompleks koszar Kapodistriasa w Argos.

Do tego zaprezentowane zostaną ważne kamienne inskrypcje z całego obszaru Argos, oferujące dalszy wgląd w historię regionu.

„Muzea te nie tylko wzbogacą doświadczenia mieszkańców i odwiedzających, ale także podniosą pozycję Argos jako ważnego miejsca dla tych, którzy chcą poznać bogate dziedzictwo regionu Peloponezu” – powiedział minister.

opr. Magdalena Bonawenturska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne