Strona głównaAktualnościGrecjaPałac Królewski Filipa II w Aiges wkrótce zostanie otwarty dla zwiedzających

Pałac Królewski Filipa II w Aiges wkrótce zostanie otwarty dla zwiedzających

Pałac Królewski Filipa II w Aiges, jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Grecji, zgodnie z zapowiedzią greckiego Ministerstwa Kultury ma zostać otwarty dla publiczności jeszcze w tym roku po gruntownej renowacji.

Zbudowany w połowie IV wieku p.n.e. pałac jest jedną z najważniejszych budowli klasycznej Grecji. Jego celem było połączenie agory, miejsca spotkań macedońskich obywateli, z aurą królewskiego autorytetu i wpływów. To właśnie na perystylu pałacu Aleksander Wielki został ogłoszony królem Macedonii jesienią 336 r. p.n.e., co zapoczątkowało marsz jego armii na wschód.

Chociaż Rzymianie zniszczyli pałac w 148 r. p.n.e., został on skrupulatnie odrestaurowany w ramach dużego projektu, który rozpoczął się w 2007 roku.

Grecka minister kultury Lina Mendoni niedawno odwiedziła to miejsce i zaangażowała się w nadzór nad renowacją, aby określić optymalne rozwiązania, które sprawią, że 7,4-hektarowy obszar będzie dostępny i przyjazny dla odwiedzających do końca roku.

,,Celem projektu Aiges jest systematyczne odnawianie i ulepszanie tego rozległego obiektu archeologicznego, przekształcając je w park archeologiczny, który zapewni nowoczesną, wysokiej jakości infrastrukturę i usługi, aby umożliwić odwiedzającym kompleksowe zrozumienie i doświadczenie historii Aiges, Macedonii i jej władców” – powiedział Mendoni.

fot. Ministerstwo Kultury

Renowacja Pałacu Królewskiego Filipa II, której zakończenie zaplanowano na grudzień, obejmuje prawie 136 akrów, w tym sąsiednią nekropolię i skupisko pochówków Temenidów, które zostały udostępnione publiczności w 2021 roku. Elementy te, wraz z muzeum Grobowców Królewskich, starożytnym teatrem, kościołem Agios Demetrios i centralnym muzeum zainaugurowanym w zeszłym roku przez greckiego premiera Kyriakosa Mitsotakisa, wspólnie tworzą policentryczne muzeum Aigai.

Pałac Aiges, uważany za innowacyjny w swoim czasie, stał się modelem i archetypem, który przez wiele stuleci wpływał na projektowanie architektury publicznej zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie.

Wkrótce wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pałac w Aigai będzie mógł być w pełni doceniony za to, co Wolfram Hoepfner, wybitny badacz starożytnej architektury greckiej, nazwał „macedońskim Partenonem”. 30-metrowy fragment górnego piętra centralnej części fasady pałacu, który nie mógł zostać odrestaurowany ze względu na utratę starożytnego materiału, jest wystawiony w centralnym budynku wielopostaciowego muzeum.

fot. Ministerstwo Kultury

Projekt renowacji pałacu Aigai został wsparty budżetem w wysokości 20 000 000 euro. Koncentrował się on przede wszystkim na przywróceniu wielkiego perystylu, propylonu, arkad fasady oraz zachowaniu mozaik w pokojach męskich, w których macedońscy królowie urządzali bankiety.

Odwiedzający będą mieli okazję zwiedzić różne komnaty i przestrzenie w pałacu, w tym wielki perystyl, salę tronową, sale bankietowe i prywatne kwatery rodziny królewskiej. Ponadto będą mogli podziwiać niezwykłe mozaiki pałacowe i inne dzieła sztuki.

opr. Ida Gardocka

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne