Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiOkręt polskiej Marynarki Wojennej, ORP „Wodnik” odbywa wizytę w greckim porcie w...

Okręt polskiej Marynarki Wojennej, ORP „Wodnik” odbywa wizytę w greckim porcie w Patras

ORP Wodnik realizuje dwumiesięczny rejs nawigacyjno-szkoleniowy, połączony z praktyką oficerską i specjalistyczną podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Na pokładzie znajduje się 120 osób, 50 osób to studenci, w tym 14 obcokrajowców, pochodzą z Kataru i Ukrainy. Okręt stanowi samodzielną strukturę, która zawiera wszystko, co potrzebne, aby samodzielnie wytrwać wiele tygodni na morzu. Posiada m.in. kuchnię, piekarnię, szpital i pralnię. W rejsie bierze również udział kapelan, który oprócz posługi duszpasterskiej spełnia rolę psychologa i jest zarazem podporą w trudnych chwilach dla młodych podchorążych. ORP Wodnik to okręt szkolny polskiej Marynarki Wojennej, wybudowany został w gdańskiej Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte, podniesienie bandery nastąpiło 28 maja 1976 roku. W latach 70. był uważany za okręt bardzo nowoczesny, bogato wyposażony w sprzęt nawigacyjny używany do szkolenia podchorążych w zakresie: locji, nawigacji, meteorologii, astronomii, artylerii morskiej. Wymiary 72,24 m dł., 11,99 m szer. Ma dwa silniki wysokoprężne o łącznej mocy 3840 KM. W roku 2019 przeszedł całkowitą renowację i kontynuuje swoją szkolną, międzynarodową misję, będąc wzorowym reprezentantem Polski na międzynarodowych wodach.

We wtorek, 11 lipca w godzinach popołudniowych na pokładzie statku odbyło się uroczyste powitanie zorganizowane przez załogę. Na zaproszenie Ambasadora RP w Grecji Pana Artura Lomparta i dowódcy ORP „Wodnik”, komandora Rafała Prętnika na pokład przybyli przedstawiciele marynarki wojennej, przyjaciele greccy z miasta Patras i lokalni przedstawiciele Polonii.

Ambasador RP w Grecji, Artur Lompart podczas przemówienia skierowanego do zgromadzonych oficerów, kadetów i zaproszonych gości przypomniał o chwalebnym pochodzeniu nazwy statku, ORP „Wodnik”, która pochodzi od bohaterskiego, XVII wiecznego galeonu. Opowiedział o swoim (i zresztą nie tylko swoim) marzeniu, że kolejne pokolenia będą tak dzielnie i odważnie służyć w marynarkach swoich ojczyzn. Mówiąc o bezpieczeństwie i walce o wolność i obrony wspólnych wartości, Ambasador podkreślił, że „My, NATO, zjednoczeni i silni, będziemy bronić drogich nam wartości, swobód, wolności, demokracji i integralności terytorialnej. Więc jesteśmy tu w Grecji razem i razem wyznajemy te same wartości”.

Spotkanie odbyło się w niezwykle miłej atmosferze, której towarzyszył poczęstunek przygotowany przez kucharzy okrętu. Przybyli goście mieli okazję zwiedzić okręt – zapoznać się z jego historią, przeznaczeniem, zadaniami, operacjami, akcjami hu-manitarnymi.

Na zakończenie dnia, czyli zgodnie z marynarskim zwyczajem, o zachodzie słońca miał miejsce uroczysty ceremoniał opuszczenia bandery.

Po przepłynięciu Atlantyku „Wodnik” cumował w Barcelonie, obecnie w Patrze, a przed powrotem do Gdyni popłynie do Porto (Portugalia).

Galeria

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne