W czwartek 21 lipca na specjalnym szczycie w Brukseli przywódcy 17 państw strefy euro podpisali nowy 3-letni plan ratunkowy dla Grecji wart 109 mld euro.
Do pomocy państw strefy euro i MFW (109 mld euro) dochodzi pomoc sektora prywatnego, czyli banki, fundusze i ubezpieczyciele posiadające greckie obligacje.
W jaki sposób będzie funkcjonował nowy mechanizm wsparcia dla Grecji
Decyzje zapewniają:
- Grecja ma mieć 15 lat zamiast 7,5 roku na spłatę długu, a maksimum 30 lat spłaty dotychczasowej pożyczki (w sumie 110 mld euro) .
- Odsetki mają wynieść 3,5, a nie 4,5 proc – warunki pożyczek będą stosowane także do objętych programem pomocowym Irlandii i Portugalii.
- Fundusz EFSF ma prawo do rekapitalizacji instytucji finansowych, poprzez pożyczki dla rządów włączając w to kraje nieobjęte programem (pomocowym – PAP. Ponadto fundusz będzie mógł interweniować na rynku wtórnym „w wyjątkowych okolicznościach” – według analiz Europejskiego Banku Centralnego. Taką interwencją jest m.in. skup z rynku wtórnego obligacji zadłużonego kraju.
- Sektor prywatny wzmocni Grecje na zasadzie dobrowolności przez szereg opcji(wymianę obligacji na długoterminowe, wydłużenie ich zapadalności lub skup z rynku wtórnego). Szacuje się, że sektor prywatny przeznaczy na obligacje ok. 37 mld euro.spłacalne nawet za 30 lat. To da od 37 do ok. 50 mld euro do 2014 r., a cała pomoc banków może sięgnąć nawet 135 mld euro do 2020 r., co obniżyłoby Grecji obciążenie jej długiem nawet o jedną czwartą.
- Całkowita kwota pożyczki na pomoc Grecji wynosi 109 mil. euro.
Z planu pomocy dla Grecji wyraził zadowolenie Georgos Papandreou- mówiąc „Jesteśmy dumnym i pracowitym narodem. Prosimy tylko o prawo do przeprowadzenia wielkich zmian w gospodarce”.
Grecja otrzyma 159 mld euro nowej pomocy finansowej od państw strefy euro 109 mil. euro. oraz sektora prywatnego.
Zdaniem unijnych ekspertów Grecja może dostać do 16 mld euro (7 proc. PKB) do 2013 r. z budżetu UE oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Według Barclays Capital europejskie banki są wśród największych wierzycieli Grecji, bo to głównie one kupowały na potęgę emitowane przez ten kraj obligacje. BPN Paribas ma w portfelu greckie papiery za 5 mld euro, belgijsko-francuska Dexia kupiła je za 3,5 mld euro, włoskie Generali, niemiecki Commerzbank i francuskie Société Générale mają w rządowych obligacjach Grecji zamrożone po ok. 3 mld euro.
W sumie 40 największych wierzycieli Grecji – wliczając w to Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Unię Europejską i banki centralne – kontroluje długi tego kraju warte astronomiczną kwotę 285 mld euro.