Już 2 maja 2013 roku zacznie wchodzić do obrotu nowy banknot europejskiej waluty. 5 euro będzie pierwszym krokiem wprowadzającym nową serię banknotów o nazwie 'Europa’.
Seria 'Europa’
Nazwa drugiej serii banknotów euro pochodzi od postaci z mitologii greckiej, od której wziął nazwę nasz kontynent. Portret Europy pojawi się na znaku wodnym i hologramie wszystkich banknotów z nowej serii. Będą one wchodzić do obiegu sukcesywnie przez najbliższe lata, w kolejności od najniższego do najwyższego nominału, począwszy od 5 euro, które pojawi się 2 maja 2013. Wzory nowych banknotów przygotował niezależny grafik Reinhold Gerstetter. Nowy projekt uwzględnia kraje, które przystąpiły do UE już po 2002 roku. Dodatkowo, słowo „euro” zapisane jest nie tylko alfabetem łacińskim i greckim, ale także cyrylicą, a skrót nazwy Europejskiego Banku Centralnego występuje w dziewięciu (a nie jak dotąd w pięciu) językach.
Dlaczego nowe banknoty?
Potrzeba udoskonalenia zabezpieczeń to główny powód wprowadzenia nowej serii banknotów. Mimo, że ilość falsyfikatów nie jest duża (w 2012 r. 251 000 podrobionych banknotów euro na 14,6 mld autentycznych banknotów w obiegu), EBC i banki centralne państw strefy euro, podobnie jak banki centralne na całym świecie, muszą być czujne i jak najskuteczniej zabezpieczać swoje banknoty.
Fałszerze będą mieli nie lada orzech do zgryzienia, w serii 'Europa’ zastosowano najnowsze technologie. Nie ujawnia się szczegółów prac badawczo-rozwojowych, wiadomo jednak, że tak jak w przypadku poprzedniej serii, banknoty można skontrolować za pomocą prostego testu – należy je sprawdzić dotykiem, pod światło i pod kątem.
Ponadto, nowe banknoty euro będą bardziej wytrzymałe od tych z pierwszej serii i nie będzie trzeba ich równie często wymieniać.
Nowy banknot 5 euro
Uroczysta prezentacja nowej pięcioeurówki z serii 'Europa’ odbyła się 10 stycznia 2013 r. w Muzeum Archeologicznym we Frankfurcie nad Menem. Przemówienie wygłosił Prezes EBC Mario Draghi.
Poza zabezpieczeniem w postaci znaku wodnego i hologramu z portretem Europy, nowy banknot będzie opatrzony 'szmaragdowymi cyframi’ czyli oznaczeniem nominału które zmienia kolor ze szmaragdowej zieleni w ciemnoniebieski, dając przy tym efekt przesuwającego się pionowo światła. Natomiast krótkie wypukłe kreski przy lewym i prawym brzegu banknotu ułatwiają jego rozpoznawanie, zwłaszcza osobom niewidomym i niedowidzącym.
Ze względu na duże zużycie, banknot 5 euro wzmocniono dodatkową warstwą ochronną.
W celu wyczerpania zapasów pięcioeurówek z pierwszej serii, przez kilka miesięcy będzie się je wprowadzać do obiegu równolegle z banknotami nowej serii. EBC zapewnia, że termin, w którym banknoty euro z pierwszej serii przestaną być prawnym środkiem płatniczym, zostanie ogłoszony z dużym wyprzedzeniem. Nie oznacza to jednak, że stracą swoją wartość – będzie je można bezterminowo wymieniać w krajowych bankach centralnych Eurosystemu.