Chciałabym dzisiaj przedstawić sylwetkę wyjątkowego artysty, którego twórczość zachwyca kunsztem języka. To jednak nie jedyny atut jego publikacji. Pozycje napisane przez Dimou zbliżają nas do Grecji w realny sposób. Nie ma w nich jedynie wspaniałych opisów krajobrazów i cudownego życia. Nikos Dimou – pisze o Grecji w taki sposób, aby czytelnik poznał Grecję najbardziej realnie jak to możliwe, bez niepotrzebnych złagodzeń.
Nikos Dimou (gr. Νίκος Δήμου), urodził się w 1935 r. w Atenach. Jest greckim pisarzem i publicystą. Zaczynał jako copywriter i stał się jednym z najbardziej znanych greckich intelektualistów. Ukończył Athens College i studiował literaturę francuską w Atenach. Od 1954 do 1960 studiował także filozofię na Uniwersytecie Monachijskim w Niemczech. Swoją pierwszą książkę opublikował w 1953 roku.
W 1962 rozpoczął pracę w reklamie jako copywriter. W 1965 założył własną firmę. Oprócz reklam handlowych firma tworzyła reklamy prospołeczne i inicjatywy publiczne (np. nie zapominam o Cyprze). W 1983 roku wycofał się z wszelkich przedsięwzięć biznesowych, aby pracować na pełen etat jako pisarz. W 1979 roku Dimou zaczął pisać kolumny do magazynów, w tym Epikaira (bieżące wydania), 4 Trochoi (4 koła), Tetarto (ćwierć) i Photographos (fotograf) oraz gazet, w tym To Vima, Kathimerini i niedzielne wydania Eleftherotypia i Ethnos.
Dimou poprowadził swój pierwszy talk-show w greckiej telewizji w 1979 r., Μία Ταινία – Μία Συζήτηση (Film – Dyskusja), i powrócił w 1987 r. z programem zatytułowanym Διάλογοι (Dialogi). Prowadził również Περιπέτειες Ιδεών (Przygody idei) w 1991 roku i Μεγάλες Παρεξηγήσεις (Wielkie nieporozumienia) w 1999 roku.
Artysta prowadził także działalność radiową. Był częścią zespołu, który założył: Ateny 98,4 FM. Później miał audycję w Programie Trzecim Państwowego Radia ERA. Jest laureatem dwóch nagród dziennikarskich (Abdi İpekçi Award i Botsis Award). W 1997 roku został honorowym obywatelem Ermupoli, rodzinnego miasta swojej matki. Dimou otrzymał nagrodę Dimitris Mitropoulos w 2000 roku.
Warto zaznaczyć, że Dimou opublikował ponad 60 książek, w większości lekkich literatury faktu, w tym: „O nieszczęściu bycia Grekiem” (Η δυστυχία του να είσαι Έλληνας), „Nowi Grecy” (Οι Νέοι Έλληνες), „Zagubiona klasa społeczna” (Η Χαμένη Τάξη), „Przeprosiny Anty-Helleńczyk” (Απολογία ενός Ανθέλληνα).
W ramach realizacji swojego hobby, jakim jest fotografia, wydał dwa albumy fotograficzne i miał trzy wystawy. Przez siedem lat był felietonistą w greckim magazynie bezpłatnej prasy LIFO, a ostatnio publikował w serwisie „Protagon.gr”.
Jego książka „O nieszczęściu bycia Grekiem” została przedrukowana 40 razy i została przetłumaczona na co najmniej 10 języków. Tę książkę serdecznie rekomenduję i polecam. Jednocześnie dziękując mojemu przyjacielowi – P.A. – za ten wspaniały prezent. Czytałam ją już kilka razy, będąc na różnych etapach mojego greckiego życia. Za każdym razem uczy mnie ona czegoś innego, czegoś nowego i pobudza do refleksji. Faktycznie, większość treści odnosi się do greckiej mentalności, jednak każdy z nas może w sobie także znaleźć jakiś pasujący fragment.
Mówiąc jeszcze o twórczości Dimou, warto zaznaczyć, że jego wiersze zostały przetłumaczone na język włoski (Księga kotów jako „La Gatta di Corfu”), portugalski i hiszpański. W 2014 r. wydał także w Niemczech nową książkę „Za wszystko winni są Niemcy”. („Die Deutschen sind an allem Schuld”).