Strona głównaRozmaitościArtykuły i opinieNikos Dimou – pozwala poznać grecki styl życia

Nikos Dimou – pozwala poznać grecki styl życia

Chciałabym dzisiaj przedstawić sylwetkę wyjątkowego artysty, którego twórczość zachwyca kunsztem języka. To jednak nie jedyny atut jego publikacji. Pozycje napisane przez Dimou zbliżają nas do Grecji w realny sposób. Nie ma w nich jedynie wspaniałych opisów krajobrazów i cudownego życia. Nikos Dimou – pisze o Grecji w taki sposób, aby czytelnik poznał Grecję najbardziej realnie jak to możliwe, bez niepotrzebnych złagodzeń.

Nikos Dimou (gr. Νίκος Δήμου), urodził się w 1935 r. w Atenach. Jest greckim pisarzem i publicystą. Zaczynał jako copywriter i stał się jednym z najbardziej znanych greckich intelektualistów. Ukończył Athens College i studiował literaturę francuską w Atenach. Od 1954 do 1960 studiował także filozofię na Uniwersytecie Monachijskim w Niemczech. Swoją pierwszą książkę opublikował w 1953 roku.

W 1962 rozpoczął pracę w reklamie jako copywriter. W 1965 założył własną firmę. Oprócz reklam handlowych firma tworzyła reklamy prospołeczne i inicjatywy publiczne (np. nie zapominam o Cyprze). W 1983 roku wycofał się z wszelkich przedsięwzięć biznesowych, aby pracować na pełen etat jako pisarz. W 1979 roku Dimou zaczął pisać kolumny do magazynów, w tym Epikaira (bieżące wydania), 4 Trochoi (4 koła), Tetarto (ćwierć) i Photographos (fotograf) oraz gazet, w tym To Vima, Kathimerini i niedzielne wydania Eleftherotypia i Ethnos.

Dimou poprowadził swój pierwszy talk-show w greckiej telewizji w 1979 r., Μία Ταινία – Μία Συζήτηση (Film – Dyskusja), i powrócił w 1987 r. z programem zatytułowanym Διάλογοι (Dialogi). Prowadził również Περιπέτειες Ιδεών (Przygody idei) w 1991 roku i Μεγάλες Παρεξηγήσεις (Wielkie nieporozumienia) w 1999 roku.

Artysta prowadził także działalność radiową. Był częścią zespołu, który założył: Ateny 98,4 FM. Później miał audycję w Programie Trzecim Państwowego Radia ERA. Jest laureatem dwóch nagród dziennikarskich (Abdi İpekçi Award i Botsis Award). W 1997 roku został honorowym obywatelem Ermupoli, rodzinnego miasta swojej matki. Dimou otrzymał nagrodę Dimitris Mitropoulos w 2000 roku.

Warto zaznaczyć, że Dimou opublikował ponad 60 książek, w większości lekkich literatury faktu, w tym: „O nieszczęściu bycia Grekiem” (Η δυστυχία του να είσαι Έλληνας), „Nowi Grecy” (Οι Νέοι Έλληνες), „Zagubiona klasa społeczna” (Η Χαμένη Τάξη), „Przeprosiny Anty-Helleńczyk” (Απολογία ενός Ανθέλληνα).

W ramach realizacji swojego hobby, jakim jest fotografia, wydał dwa albumy fotograficzne i miał trzy wystawy. Przez siedem lat był felietonistą w greckim magazynie bezpłatnej prasy LIFO, a ostatnio publikował w serwisie „Protagon.gr”.

Jego książka „O nieszczęściu bycia Grekiem” została przedrukowana 40 razy i została przetłumaczona na co najmniej 10 języków. Tę książkę serdecznie rekomenduję i polecam. Jednocześnie dziękując mojemu przyjacielowi – P.A. – za ten wspaniały prezent. Czytałam ją już kilka razy, będąc na różnych etapach mojego greckiego życia. Za każdym razem uczy mnie ona czegoś innego, czegoś nowego i pobudza do refleksji. Faktycznie, większość treści odnosi się do greckiej mentalności, jednak każdy z nas może w sobie także znaleźć jakiś pasujący fragment.

Mówiąc jeszcze o twórczości Dimou, warto zaznaczyć, że jego wiersze zostały przetłumaczone na język włoski (Księga kotów jako „La Gatta di Corfu”), portugalski i hiszpański. W 2014 r. wydał także w Niemczech nową książkę „Za wszystko winni są Niemcy”. („Die Deutschen sind an allem Schuld”).

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne