Strona głównaAktualnościGrecjaNiezliczona ilość darów wotywnych odnaleziona w miejscu starożytnego sanktuarium na Kitnos

Niezliczona ilość darów wotywnych odnaleziona w miejscu starożytnego sanktuarium na Kitnos

Archeolodzy podczas wykopalisk na miejscu znajdującego się na wzgórzu dawnego sanktuarium na Kitnos (archipelag Cyklady) natknęli się na „niezliczone” ilości darów ceramicznych złożonych w „ofierze” przez starożytnych, pogańskich czcicieli. O niezwykłym znalezisku poinformowało niedawno greckie Ministerstwo Kultury.

Ministerstwo podało do wiadomości, że znalezione w tym roku zabytki to ponad 2 000 świetnie zachowanych figurek ceramicznych przedstawiających w większości kobiety i dzieci, ale też aktorów, żółwie, lwy, świnie i ptaki.

Odkryte figurki związane były z kultem Demeter, greckiej bogini rolnictwa i urodzaju, a także jej córki Persefony, której było poświęcone wspomniane sanktuarium.

fot. Greckie Ministerstwo Kultury i Sportu

Nadbrzeżna część miasta Vryokastro na Kitnos była w starożytności stolicą wyspy, bez przerwy zamieszkiwana od XII wieku p.n.e. do VII wieku n.e. kiedy to została porzucona w czasie pirackich napadów na wyspę.

Artefakty pochodzą z ruin dwóch niewielkich świątyń, długiego budynku w pobliżu, który mógł służyć jako magazyn świątynny i pobliskiego dołu, w którym zakopano starsze ofiary, aby zrobić miejsce na nowe. Sanktuarium było używane przez około tysiąc lat, począwszy od VII wieku p.n.e.

Podczas wykopalisk prowadzonych przez Grecki Uniwersytet w Tesalii i Ministerstwo Kultury odnaleziono luksusową ceramikę pochodzącą z innych części Grecji. ozdobne lampy i fragmenty waz rytualnych używanych w kulcie Demeter i Persefony w Eleusis, starożytnym przedmieściu Aten.

fot. Greckie Ministerstwo Kultury i Sportu

Nie jest jasne, w jakim stopniu miejsce na Kitnos było związane z Eleusis – jednym z najważniejszych ośrodków religijnych w starożytnej Grecji, gdzie boginie były czczone podczas tajnych rytuałów, które były otwarte tylko dla wtajemniczonych, którym zabroniono mówić o tym, co widzieli. Wiadomo, że sanktuarium w Eleusis posiadało ziemię na wyspie.

Ludzie na Kitnos osiedlili się około 10 000 lat temu. Złoża miedzi były wydobywane od 3 tysiąclecia p.n.e., a w czasach rzymskich było to miejsce politycznego wygnania.

opr. Magdalena Bonawenturska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne