Znajdujące się w samym sercu stolicy Narodowe Muzeum Archeologiczne to największe muzeum w kraju i jedno z najważniejszych muzeów na świecie, poświęconych sztuce starożytnej Grecji. Założone pod koniec XIX wieku było pierwotnie przeznaczone do przechowywania i ochrony wykopalisk przede wszystkim z regionu Attyki, stopniowo stało się jednak centralnym Narodowym Muzeum Archeologicznym i zostało wzbogacone o znaleziska z całego kraju. Bogate zbiory, liczące ponad 11 000 eksponatów, oferują zwiedzającym szeroką panoramę starożytnej kultury greckiej od początków prehistorii do późnego antyku.
Muzeum mieści się w imponującym, neoklasycystycznym budynku, który powstał według projektów Ludwiga Lange, w późniejszym okresie zmodyfikowanych przez Panagisa Kalkosa, Armodiosa Vlachosa i Ernsta Zillera. Jego tereny wystawowe, obejmujące dziesiątki sal na każdym z pięter, zajmują powierzchnię 8000m² i mieszczą pięć głównych stałych kolekcji.
Zbiór prehistorycznych zabytków to przede wszystkim dzieła wielkich cywilizacji, które rozwinęły się w basenie Morza Egejskiego od VI tysiąclecia do 1050 p.n.e. oraz znaleziska prehistorycznej osady Thira. Kolekcja ta obejmuje relikty z okresu neolitycznego, cykladzkiego i mykeńskiego. Zamierzchłą przeszłość podziwiać można tu nie tylko poprzez największe skarby kultury starożytnej, takie jak biżuteria z Poliochni i słynnej Troi oraz bogactwa złotych i srebrnych klejnotów Lefkady, ale także poprzez doskonale zachowane przedmioty z życia codziennego – gliniane naczynia, narzędzia i artykuły gospodarstwa domowego. Poza tym w kolekcji znajdują się również charakterystyczne, marmurowe figurki, zdobiona ceramika oraz freski z Phylacopi.
Kolekcja prac rzeźbiarskich przedstawia ewolucję starożytnej, greckiej rzeźby od VII wieku p.n.e. do V w. n.e. poprzez unikalne dzieła sztuki. Do najważniejszych eksponatów w tej części muzeum należy posąg Ateny, wykonany z marmuru pendelickiego, brązowy posąg Zeusa lub Posejdona, odnaleziony w morzu, w okolicy północnej części wyspy Eubea, stanowiący jeden z niewielu zachowanych posągów z wczesnego okresu klasycznego czy dżokej na koniu, wydobyty z wraku statku u wybrzeży wyspy Eubea.
Kolekcja wazonów i minerałów obejmuje reprezentatywne dzieła starożytnej, greckiej ceramiki z XI wieku p.n.e. aż do czasów rzymskich, a także kolekcję Statathos – ponadczasowy zbiór miniaturowych artefaktów. W tej części muzeum podziwiać można neolityczne znaleziska z Chalcidice, wczesne cykladzkie wazony z kamienia, minojskie siekiery i mykeńską biżuterię – brązowe, geometryczne wisiorki, hellenistyczne klejnoty oraz bizantyjskie, srebrne naczynia. Wśród zbiorów wyróżnia się „skarb Karpenisi”, który zajmuje dwie gabloty poświęcone kobiecej biżuterii, spośród których do najbardziej imponujących eksponatów należą trzy złote siatki na włosy z repusowanymi popiersiami Artemidy i Afrodyty, diadem z herkulesowym węzłem, inkrustowanym szklaną pastą w kolorze złamanej bieli oraz złoty pas z roślinnymi ozdobami, zdobiony emalią, inkrustowanymi kamieniami i szkłem.
Kolekcja metaloplastyki przedstawia wiele unikatowych, oryginalnych dzieł, takich jak rzeźby, figurki i miniatury, wykonanych głównie z brązu, lecz także żelaza i ołowiu. Zwiedzający mają możliwość zapoznania się z rozwojem i różnorodnością metaloplastyki poprzez eksponaty pochodzące głównie z sanktuariów kontynentalnej Grecji, wraku Antikythery i miejscowości Ampelokipoi w pobliżu Aten – zachowane naczynia, narzędzia i instrumenty wyjaśniają rozmaite aspekty życia codziennego, a sama ekspozycja uzupełniona jest również przez groty strzał, włóczni i oszczepów, używanych podczas bitwy pod Termopilami (480 r. p.n.e.).
Ostatnia kolekcja zawiera starożytne dzieła sztuki egipskiej i wschodniej, pochodzące z okresu przedromańskiego (5000 lat p.n.e.) do czasów podboju rzymskiego. W kolekcji znajdują się liczne pomniki, figurki, stele, sarkofagi, mumie, wazony, trumny, portrety fajumskie czy biżuteria, mające przybliżyć zwiedzającym codziennie życie starożytnych Egipcjan. Wystawa jest ułożona chronologicznie oraz podzielona na obszary tematyczne poświęcone tematom takim jak obrzędy, praktyki i wierzenia pogrzebowe, życie codzienne czy sztuka.
Muzeum może pochwalić się bogatym archiwum fotograficznym oraz biblioteką z wieloma rzadkimi wydaniami, która jest stale wzbogacana na potrzeby kadry naukowej. Znajdujące się w południowym skrzydle Muzeum Epigraficzne strzeże największej na świecie kolekcji starożytnych greckich inskrypcji. Odbywają się tu również nowoczesne warsztaty poświęcone konserwacji przedmiotów metalowych, ceramiki i kamienia, warsztat fotograficzny oraz laboratorium chemiczne.
Narodowe Muzeum Archeologiczne co roku przyjmuje tysiące zwiedzających, organizuje wystawy okresowe oraz uczestniczy w projektach międzynarodowych, udostępniając swoje eksponaty na wystawy odbywające się w Grecji i za granicą. Służy także jako centrum badawcze dla naukowców z całego świata – w amfiteatrze organizowane są wykłady archeologiczne.
Godziny otwarcia
1 listopada – 31 marca
Wtorek: 13:00 – 20:00
Od środy do poniedziałku: 8:30 – 15:30
16 kwietnia – 31 października
Wtorek: 13:00 – 20:00
Od środy do poniedziałku: 8:00 – 20:00
Narodowe Muzeum Archeologiczne jest nieczynne w dniach 25-26 grudnia, 1 stycznia, 25 marca, Prawosławną Niedzielę Wielkanocną oraz 1 maja.
Opłata za wstęp
12 euro (od 1 kwietnia do 31 października)
6 euro (od 1 listopada do 31 marca)
15 euro (bilet trzydniowy)
Natalia Zientek