Choć stolica Grecji ma wiele bardzo starych zabytków i świątyń, jej najstarszy istniejący dom mieszkalny to Dom Benizelosa, który został wzniesiony w XVI w.
Poza tym, że przypomina o życiu codziennym ludzi żyjących w mieście w czasach Imperium Ottomańskiego, Dom Venizelosa jest też popularnym muzeum.
Znajduje się w centrum historycznej dzielnicy Plaka na ul. Adrianu i jest również nazywany Domem Św. Filotei.
Został zbudowany na początku XVI w. i odnowiony w XVIII w. Jest to typowy dwupiętrowy budynek charakterystyczny dla okresu tureckiej okupacji.
Budynek ma piękne 'hagiati’, czyli zadaszoną werandę. Na parterze znajdują się przepiękne łuki oraz wewnętrzny ogród ze studnią, imponującą fontanną i tradycyjną prasą do oliwy.
Wysokie mury otaczają ogród w środku domu, co jest elementem bardzo charakterystycznym dla domów mieszkalnych tamtej epoki.
Kilka tego typu domów zostało uwiecznionych na obrazach z II połowy XVII w., jednak Dom Benizelosa jest jedynym, który ocalał w Atenach.
Wiemy, że został zbudowany na ruinach dwóch wcześniejszych kamiennych budowli, które zostały wkomponowane w parter XVI-wiecznego budynku.
Zgodnie z kronikami z tamtego czasu był to dom św. Filothei w latach 1545-1589, gdy jego właścicielem był Angelos Benizelos, potomek rodziny arystokratycznej i ojciec świętej.
Tradycyjny przekaz mówi, że św. Filotea, po swoim krótkim małżeństwie i wdowieństwie, została zakonnicą i zbudowała klasztor niedaleko swojego domu, gdzie dziś znajduje się archidiecezja ateńska. Jej historia jest również przedstawiona w muzeum Domu Benizelosa.
Budynek został przejęty przez Greckie Ministerstwo Kultury w 1972 r., a w 1999 r. został przekazany Ortodoksyjnej Archidiecezji Greckiej w Atenach.
Dom przeszedł renowację i został przekształcony w muzeum dzięki środkom z Unii Europejskiej. Otwarcie muzeum dla zwiedzających nastąpiło w 2017 r.
opr. Anna Lica