Zanim zaprezentujemy kolejną alternatywę na spędzenie w Atenach ciekawego popołudnia postaramy się zdefiniować podstawowe określenie. Mowa w tym miejscu o iluzji. Jest ona nazywana także bardzo często złudzeniem. Warto wiedzieć, że iluzję możemy rozpatrywać dwojako. Może to być złudzenie, które świadczy o zaburzeniach podłoża psychicznego i jest wynikiem niepoprawnej interpretacji bodźców z otaczającej nas rzeczywistości. Naturalnie iluzji mogą doświadczać także osoby zdrowe. Różnica jest tylko taka, że osoba zdrowa jest w stanie odróżnić złudzenie od prawdziwej rzeczywistości.
Warto zaznaczyć, że poszczególne złudzenia są zwykle podobnie postrzegane przez większość ludzi. Mogą one dotyczyć każdego z posiadanych zmysłów. Złudzenia możemy podzielić ze względu na rodzaj zmysłu na: wzrokowe, słuchowe, dotykowe, smakowe i węchowe. Jak wskazuje jednak literatura w tym zakresie to jednak złudzenia wzrokowe są najlepiej poznane i zrozumiane. Popularność złudzeń wzrokowych wynika z faktu, że wzrok dominuje nad innymi zmysłami. Jako przykład można podać brzuchomówcę, którego bez wątpienia każdy z nas kojarzy. Brzuchomówca porusza ustami lalki – tak długo jak publiczność będzie widziała poruszające się usta lalki, będzie przekonana, że to lalka wypowiada słowa.
Wspomniane już złudzenia wzrokowe są też często nazywane złudzeniami optycznymi. Jest to nic innego jak błędna interpretacja obrazu przez mózg. Dzieje się to pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Warto zaznaczyć, ze złudzenie wynika z mechanizmów działania percepcji. Bowiem to one zazwyczaj pomagają w postrzeganiu. Jednak w określonych warunkach mogą powodować tylko pozorne wrażenia.
Bez wątpienia każdy z nas spotkał się z iluzją artystyczną. Możemy jej doświadczać w różnych obszarach życia. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest wzór, który widnieje na ścianie pewnej kawiarni w Anglii. Projekt ten został opisany przez prof. Richarda L. Gregory i Priscillę Hear. Wbrew pozorom na poniższej ilustracji wszystkie linie są względem siebie równoległe.
Kiedy już zaprezentowaliśmy czym właściwie jest złudzenie, to czas zaprosić i tym samym w kilku zdaniach przedstawić wyjątkowe muzeum w Atenach. Wśród wielu obiektów historycznych, które są niewątpliwie doskonałą lekcją historii nie tylko Grecji ale także całej Europy odnaleźć można niecodzienne muzeum. Jego oryginalna nazwa brzmi Muzeum Iluzji w Atenach i zlokalizowane jest w samym centrum stolicy, pod adresem: Ermou 119 (entrance from Astiggos 12), Monastiraki.
Niewątpliwie pobyt w tym miejscu jest doskonałą alternatywą do spędzenia wolnego czasu przez osoby w każdym wieku. Muzeum gwarantuje doskonała rozrywkę a nawet w pewnym stopniu doświadczenie adrenaliny.
Wystawy mają działać na zmysły. Doznania doświadczone podczas pobytu w muzeum bez wątpienia pozostaną niezapomniane. Podczas wizyty można doświadczyć szeregu iluzji, w tym: iluzji wizualnych, interaktywnych i fotograficznych. Warto zaznaczyć, że przygotowane wystawy to przestrzeń do odczuwania wrażeń wizualnych, fizycznych i edukacyjnych.
Dla osób odważnych przygotowano specjalną trasę, która została nazwana Rotating Tunnel (Vortex Tunnel). Sami jej autorzy wskazują, ze jest to trasa: „który doprowadzi Cię do szaleństwa i sprawi, że poczujesz, że wszystko wokół się obraca, gdy jesteś na solidnej i płaskiej powierzchni! Spójrz w górę i w dół w pokoju do góry nogami, zwolnij w pokoju nieskończoności, przeciwstaw się prawom grawitacji i wymiaru i rób zdjęcia w KAŻDEJ MOŻLIWEJ POZYCJI!”
W muzeum możemy cieszyć się także bogatą kolekcją hologramów oraz Oszukać oczy i zabawiać umysł. Nieodzownym atutem tego miejsca jest bez wątpienia aspekt edukacyjny. Dzięki i uczestnictwie w wystawach można i nauczyć się wiele o wzroku, percepcji, ludzkim mózgu i nauce. Można także zrozumieć, dlaczego nasze oczy widzą rzeczy, których mózg nie może zrozumieć.
Wśród oferty edukacyjnej możemy znaleźć specjalistyczną przestrzeń do gier, promują wiedzę poprzez zabawę w gry Dilemma, drewniane puzzle i gry, które wyostrzają zdolności umysłowe i trenują mózg. Gry z łamigłówkami, nierozwiązanymi węzłami, sztuczkami i grami matematycznymi, a także innymi grami edukacyjnymi sprawią, że nasza wiedza bez wątpienia się poszerzy.
Więcej informacji na temat Muzeum, godzin otwarcia i wystaw można przeczytać na stronie: https://museumofillusions.gr/
Warto także zaznaczyć, że Muzeum Iluzji ma także swoją filię w Salonikach. Więcej informacji na temat Muzeum w tym mieście, godzin otwarcia i wystaw można przeczytać na stronie https://museumofillusions.gr/thessaloniki/en/