Strona głównaRozrywkaCzas wolnyMuzeum Dotykowe w Atenach

Muzeum Dotykowe w Atenach

Muzeum Dotykowe, unikalne w Grecji i jedno z pięciu tego typu muzeów na świecie, oferuje niewidomym lub niedowidzącym gościom równe szanse na dostrzeżenie wielkości i bogactwa greckiego dziedzictwa kulturowego poprzez zmysł dotyku. Jednocześnie jest to miejsce kulturalne i edukacyjne dla osób widzących, dorosłych i dzieci, ponieważ dzięki specjalnym interaktywnym programom odwiedzający mogą poznać cywilizację starożytnej Grecji, a także uzyskać informacje i aktywizować się na rzecz osób niewidomych i niedowidzących.

Muzeum Dotykowe mieści się w Kallithei. Powstało w 1984 roku dzięki wielkiej wizji i odpowiedniej inicjatywie ówczesnego Prezydenta Protoppapadakiego Lavredii i Menedżera Kefakisa Emmanuela na rzecz stworzenia warunków równego dostępu osób niewidomych i niedowidzących do kultury starożytnej Grecji.

fot. tactualmuseum.gr

Z biegiem lat wzbogacano eksponaty – wierne kopie oryginałów, wystawiane w innych muzeach w Grecji i za granicą – jednocześnie wdrażając istotne programy tematyczno-informacyjne. W rezultacie Muzeum Dotykowe przekształciło się w nowoczesną placówkę kulturalną, w pełni dostępną dla docelowej grupy odbiorców.

Specjalnie zaprojektowane pokoje i sale muzeum zdobią posągi, naczynia, figurki, rzeźby, przedmioty codziennego użytku, kopie oryginalnych artefaktów eksponowanych w innych muzeach greckich i europejskich, takich jak Narodowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Akropolu, Muzeum Archeologiczne w Delfach, Olimpii, Heraklionie, Muzeum Sztuki Cykladzkiej, Luwrze itp.

fot. tactualmuseum.gr

Prezentowane eksponaty zapewniają zarówno osobom widzącym, jak i niedowidzącym idealną okazję do zapoznania się z szerokim spektrum twórczości kulturowej starożytnej, reprezentującej cykladzką, mykeńską, geometryczną, archaiczną, ścisłą rytmikę, klasyczną, hellenistyczną i okres rzymski. Zwiedzający mogą dotknąć Wenus z Milo, Hermesa z małym Dionizosem, Woźnicę z Delf, Volomandra Kouros, modele Akropolu, Teatru Dionizosa i wiele więcej. Dodatkowo sekcja z eksponatami z najnowszej historii Grecji i rzeźby współczesnej daje zwiedzającym szansę na empiryczny kontakt z dotychczasową ewolucją greckiej sztuki i historii. Oprócz obszernej i wciąż powiększającej się kolekcji, znajduje się tu także dział z epoki bizantyjskiej, na który składają się rzeźbiona w drewnie świątynia, epitafia, ikony, model kościoła bizantyjskiego i kilka innych obiektów duchownych.

W 2004 roku Muzeum Dotykowe otworzyło swoje drzwi dla szerszej publiczności, oferując odwiedzającym nowy sposób zbliżenia się do kultury starożytnej Grecji, a jednocześnie informując i podnosząc świadomość na temat zagadnień związanych z niepełnosprawnością. Od tego czasu tysiące gości z całej Grecji i zagranicy, w każdym wieku, z wadą wzroku i bez, co roku odwiedza muzeum.

fot. tactualmuseum.gr

Niepowtarzalna możliwość dotykowego kontaktu z eksponatami, niedostępna nigdzie indziej, pozwala zwiedzającemu uchwycić głębię i istotę sztuki i kultury, a tym samym wejść w istotną interakcję z historią. Krótko mówiąc, znaczenie istnienia takiego muzeum jako portalu kultury i historii, ale także spójności i integracji społecznej nie ulega wątpliwości.

Godziny otwarcia
Poniedziałek-piątek: 9:00-14:00
Sobota, niedziela – po wcześniejszym umówieniu lub w ramach specjalnych zajęć tematycznych

Opłata za wstęp: 3 €
Dla osób niepełnosprawnych i osób im towarzyszących – wstęp bezpłatny

Aleksandra Kozubek


NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne