Pilotażowa bramka biometryczna stanęła na lotnisku w Modlinie. To pierwsze takie rozwiązanie w kraju. Dzięki takiemu rozwiązaniu w przyszłości kontrola paszportowa będzie mogła odbywać się bez udziału straży granicznej.
Z kontroli w bramce mogą korzystać jedynie pasażerowie posiadający nowe paszporty biometryczne. Sam proces kontroli trwa niecałą minutę. Do tej pory bramka skontrolowała około 600 pasażerów. System sprawdzający odrzucił jedynie 5 proc. paszportów, co wynikało głównie ze złego stanu dokumentów podróżnych.
Zadanie systemu to weryfikacja biometryczna podróżnego – urządzenie pobiera rzeczywiste odciski linii papilarnych palca oraz zdjęcie wizerunku twarzy. Następnie pobrane dane porównuje z danymi odczytanymi z paszportu biometrycznego. Bramka potwierdza, czy osoba odprawiająca się jest rzeczywiście osobą z dokumentu.
Cały proces odprawy monitoruje funkcjonariusz Straży Granicznej i Asystent podróżnego. To oni na ekranach swoich komputerów widzą odpowiednie dane z paszportu oraz dane pobrane od podróżnego.
Taka bramka to przyspieszenie odprawy, ale też zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu pasażerów. Testy nowego urządzenia są możliwe dzięki współpracy z Wojskową Akademią Techniczną i Strażą Graniczną.
System powstał w ramach realizacji projektu rozwojowego na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Liderem projektu i głównym wykonawcą jest Wojskowa Akademia Techniczna (Instytut Optoelektroniki). W skład konsorcjum weszła również firma Mlabs z Poznania. Gestorem projektu jest Polska Straż Graniczna.
Źródło: rynekinfrastruktury.pl