Dobry, serdeczny śmiech może przyspieszyć gojenie się ran, nawet, jeśli są one trwałe i trudne do leczenia, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Leeds. Powód? Poprawia krążenie krwi…
Żylne owrzodzenie podudzi dotyczy około 2-2,5% dorosłego społeczeństwa i często dotyka ludzi czynnych zawodowo. Powoduje to ich niesprawność w pracy i w domu. Oprócz podjęcia odpowiedniego leczenia i stałej kontroli lekarskiej z chorobą pomaga walczyć śmiech…
Pięcioletnie badania prowadzone na Uniwersytecie w Leeds, które były testowane na 337 chorych z ranami na nogach wykazały, że terapia ultradźwiękowa – wbrew oczekiwaniom – nie przyspiesza znacząco procesu gojenia się owrzodzeń podudzi.
Pacjenci w badaniu mieli trwałe owrzodzenia (rany) w nogach, które nie oczyściły się po 6 miesiącach leczenia lub więcej. Bazując na pacjentach z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii stwierdzili, że uzupełnienie kompresjoterapii – pończoch, opasek i masażu pneumatycznego – ultradźwiękami nie przyspieszyło gojenia ani nie zmniejszyło ryzyka nawrotu owrzodzenia. Co więcej, ultradźwięki zwiększyły jednostkowy koszt leczenia żylnego owrzodzenia podudzi aż o 200 funtów.
„Okazało się, że kluczem w tej grupie pacjentów jest pobudzenie krążenia krwi z nóg do serca „, wyjaśnia dr Nelson.
Najlepszym sposobem na to jest korzystanie z opasek z opasek elastycznych czy pończoch uciskowych, łącząc je z odpowiednią dietą i ćwiczeniami.
Jako niewiarygodne, lecz brzmi prawdziwie, szczery śmiech okazał się korzystny. To dlatego, że kiedy się śmiejemy, mobilizujemy przepony (mięsnie oddzielające klatkę piersiową od jamy brzusznej) i uruchomienie ich odgrywa kluczową rolę w obiegu krwi w całym organizmie.
Proces gojenia przy odpowiednim postępowaniu trwa około 12 miesięcy. Jak radzą uczeni – nie można się poddawać, wręcz odwrotnie: należy zadbać o jak najlepszy humor, im więcej pacjent będzie się śmiał tym, lepsze będzie jego krążenie. Prof. Nelson podkreśla, że należy poszukiwać nowych sposobów przyspieszania leczenia, ponieważ wzrasta odsetek osób otyłych, co oznacza, że owrzodzenie również będzie występować coraz częściej.