Nowy system metra w Salonikach, którego otwarcie zaplanowano na 2024 r., ma zmienić codzienne życie miasta, nie tylko poprzez zapewnienie nowoczesnej i wydajnej sieci transportowej, ale także poprzez prezentację bogatego dziedzictwa kulturowego miasta.
Według minister kultury Liny Mendoni, która mówiła o projekcie podczas wydarzenia podpisywania umowy w Salonikach, pięć stacji metra będzie również pełnić funkcję muzeów. W system metra mają zostać włączone także dwa stanowiska archeologiczne.
„Obecność zabytków w kontekście dużego projektu infrastruktury publicznej jest ważnym atutem” – stwierdziła Mendoni, podkreślając znaczenie badań archeologicznych, które w przypadku Saloników dostarczyły unikalnych odkryć i opowieści o 2300-letniej historii miasta historia.
Wykopaliska archeologiczne na stacjach metra w Salonikach odsłoniły bogatą historię, sięgającą założenia miasta w IV wieku p.n.e.
Stanowiska archeologiczne, stacje-muzea
Na stacji Venizelou, na której znajduje się największe międzynarodowe stanowisko archeologiczne włączone do dużego projektu infrastrukturalnego, archeolodzy odkryli pozostałości starożytnego miasta Saloniki, w tym drogę hellenistyczną, rzymski i późnoantyczny Decumanus Maximus oraz aleję bizantyjską lub Droga Centralna.
Stacja metra Agia Sophia, zaledwie 800 metrów od stacji Venizelou, również dostarczyła ważnych znalezisk archeologicznych, w tym pozostałości unikalnego obrazu wczesnego bizantyjskiego miasta. Na skrzyżowaniu Decumanus Maximus (aleja Egnatia) i Cardo (na poziomie alei Agia Sophia) archeolodzy odkryli półkoliste arkady kolumnadowe, wyznaczające kwadraty wyłożone marmurem.
Oprócz stanowisk archeologicznych na pięciu stacjach metra w Salonikach (Venizelou, Agia Sophia, Sintrivani-Ekthesi, Fleming i Dimokratias Square) znajdą się także wystawy przedstawiające charakter poszczególnych obszarów miasta.
W Agia Sophia główny nacisk zostanie położony na prezentację całej stratygrafii z nałożeniem faz, aby odzwierciedlić całą historyczną linię czasu miasta, natomiast w Venizelou wystawa skupi się na pozostałościach starożytnego miasta Saloniki.
Mówiąc dokładniej, nowe stanowisko archeologiczne o powierzchni 800 metrów kwadratowych zostanie utworzone na północ od stacji Agias Sophias przez lokalny Eforat Starożytności i gminę Saloniki, sfinansowane przez RRF i którego otwarcie dla zwiedzających zaplanowano na koniec roku.
Podczas wydarzenia Mendoni ogłosił również, że wiele ważnych zabytków wydobytych podczas wykopalisk zostanie wystawionych w dwóch muzeach zaprojektowanych w tym celu przez Ministerstwo Kultury. Jeden z nich będzie zlokalizowany w zachodnich Salonikach, w Pavlos Melas Metropolitan Park, a jego zakończenie nastąpi w 2025 r., a drugie w podziemnym budynku Crossover przy stacji metra Sintrivani-Ekthesi z przewidywanym terminem zakończenia w 2027 r.