Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaŁatwe sposoby ograniczenia spożycia soli

Łatwe sposoby ograniczenia spożycia soli

Ryzyko dla naszego zdrowia z nadmiernego spożycia soli w naszej diecie jest coś, co często podkreślają naukowcy. Więc jeśli chcesz zacząć zdrowsze diety, warto poznać kilka prostych sposobów, aby zmniejszyć spożycie soli.

Najpierw przyjrzyjmy się, dlaczego zrównoważona sól jest niezbędnym elementem naszej codziennej diety.

Dlaczego musimy jeść sól?

Po prostu, bez soli (chlorku sodu), nie ma równowagi płynów w organizmie( kwasowo-zasadowej). Jest odpowiedzialna za utrzymywanie właściwej objętości i ciśnienia krwi, a także za transport aminokwasów, cukrów i wielu witamin w tkankach.. Ponadto, sól jest używana, jako środek konserwujący, aby zapobiec rozwojowi szkodliwych bakterii w niektórych produktach spożywczych takich jak mięso, chleb, masło i marynaty.

Nie trzeba się bać niedostatecznego dostarczenia do organizmu tego składnika, ponieważ żywność dostępna na rynku to w większości bardzo dobre źródło soli. Należy pamiętać, że sól, którą spożywamy to nie tylko ta jej ilość, którą dodajemy do potraw, ale i ta, która znajduje się w gotowych kupowanych przez nas produktach. Sól dostarczona w produktach spożywczych np.: zupy w torebkach, kostki bulionowe, wszelkiego rodzaju dania typu instant i in.) niejednokrotnie pokrywa zapotrzebowanie organizmu (bądź przekracza) na ten składnik.

Jak nadmierne spożycie soli może szkodzić zdrowiu?

Wysokie ciśnienie krwi jest skutkiem nadmiernego spożycia soli. U osób z wysokim ciśnieniem krwi bogaty udział  soli  jest czynnikiem zwiększenia  ryzyka: 1) choroby serca, 2) niewydolności serca, 3) udaru mózgu, 4) niewydolności nerek, a w najgorszym 5) śmierć. Wykazano także wpływ nadmiernego spożycia sodu na zwiększone ryzyko zapadalności na raka żołądka. Dowiedziono, że istnieje związek nadciśnienia z otyłością. Po zredukowaniu masy ciała i obniżeniu spożycia soli, u osób otyłych obserwuje się obniżenie ciśnienia tętniczego.  Ponadto nadmiar podaży soli powoduje zwiększenie pobrania i zatrzymywania wody w organizmie (prawidłowa czynność nerek powoduje wydalanie nadmiaru tego składnika, natomiast w przypadku upośledzonej ich funkcji może nastąpić ich obrzęk)

Kto jest zagrożony na duże spożycie soli ?

Naukowcy uważają, że z grupy wysokiego ryzyka obejmują: 1) osób, które ukończyły 50 lat i 2) osoby z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą lub przewlekłą chorobą nerek.

Dzienne spożycie soli (dodanej w procesach kulinarnych i zawartej w produktach spożywczych) nie powinno przekraczać 5 g (1 płaska łyżeczka). Natomiast osoby należące do grup wysokiego ryzyka, powinny zmniejszyć spożycie sodu do około pół łyżeczki.

Jakie są proste sposoby, aby zmniejszyć zasoby soli?

Jako konsumenci powinniśmy wiedzieć, co kupujemy, gotujemy i wreszcie umieszczamy w naszych ustach.

Obniżenie ilości soli w codziennym jadłospisie powinniśmy rozpocząć już przy zakupie żywności, czytając dokładnie etykiety informujące o jej zawartości, niektórzy producenci tworzą nowe receptury swoich wyrobów, obniżając poziom chlorku sodu (bądź samego sodu) w produkcie. Przede wszystkim należy całkowicie wykluczyć solenie i dosalanie potraw podczas przyrządzania jak również podczas jedzenia. Tu pojawia się problem, ponieważ wiele osób uzna taką żywność za żywność bez smaku, jałową. Rozwiązanie leży w zastosowaniu zamiast “wszędobylskiej” soli przypraw ziołowych, których cała gama jest dostępna na rynku (bazylia, tymianek, estragon, pieprz, cynamon, czosnek, imbir itp.) . Wystarczy dobrze się rozejrzeć, potem już tylko wybór odpowiedniej przyprawy i posiłki znów będą smaczne, nawet bez soli. Do wyeliminowania z diety soli można się przyzwyczaić, zbadano, że już po około dwóch tygodniach od pozbycia się jej z jadłospisu wiele potraw kiedyś solonych zachowuje niemalże ten sam smak. Pamiętaj, aby jeść powoli i czerpać przyjemność z zjedzonego posiłku.

Poza tym należy ograniczyć spożywanie żółtych serów, wędlin, produktów konserwowych, wędzonych ryb, pieczywa. Spore ilości soli występują także w przekąskach typu snacki, chipsy i orzeszki solone. Na rynku są dostępne produkty niskosodowe, np. sól niskosodowa (a nawet bezsodowa), pieczywo i margaryny.

A przede wszystkim powinniśmy uwzględnić w swojej diecie dużo świeżych owoców i warzyw. Świeża żywność jest także bogata w potas, który pomaga zrównoważyć negatywne skutki sodu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne