Kartofelek, ziemniaczek, grula, pyra, bulwa ziemniaczana, kartoflisko, ziemniaczysko. Ten składnik zdecydowanie zna każdy. Króluje on na polskich stołach jako ceniony dodatek do dań zarówno mięsnych jak i rybnych. W ostatnich czasach spotkać możemy go także w wielu zapiekankach, w formie pure lub też w postaci mojej ukochanej babki ziemniaczanej. Jest nieodłącznym elementem świątecznych sałatek, wielu zup czy pierogów ruskich. Dzieci w szkole robią z ziemniaków kolorowe pieczątki i maczając w plakatowej farbie tworzą kolorowe ekspozycje. Wielu z nas pamięta także wykopki u dziadków i pieczołowite zbieranie ziemniaków, aby wieczorem, wspólnie przy ognisku upiec ziemniaki w rozżarzonych drewnach. Ach ten smak! Dla młodszego pokolenia ziemniaki w formie frytek to nieodłączny element wizyty w wielu restauracjach oraz fast-foodach.
Ziemniaki też są częstym towarzyszem wielu greckich potraw. Dodawane do briamu czy suvlaków komponują się idealnie. Chciałabym dzisiaj opowiedzieć o moich trzech faworytach w greckiej kuchni, których dominującym składnikiem jest właśnie ziemniaczek.
Pierwsza z potraw, która skradła mi serce to patatosalata. Grecka sałatka ziemniaczana jest niezwykle wdzięcznym daniem i może stanowić uzupełnienie różnych greckich potraw. Zwykle składa się z dużych kawałków ziemniaków, które są pokryte aromatycznym dressingiem na bazie oliwy z oliwek, musztardy, jogurtu lub majonezu. Sałatkę można łatwo urozmaicić dzięki różnym dodatkom: gotowane jajka, oliwki i świeże zioła, takie jak koperek lub pietruszka. Sok z cytryny jest uważany za niezbędny składnik każdej sałatki ziemniaczanej, ponieważ zapewnia świeżość. Niezależnie od tego, czy podawana jest letnia, czy dobrze schłodzona, patatosalata wyjątkowo dobrze komponuje się z grillowanym mięsem.
Drugim interesującym daniem z ziemniakiem w roli głównej jest arni me patates sto fourno. Już śpieszę z wyjaśnieniem tej skomplikowanej nazwy. Ten grecki klasyk składa się z pieczonej w piekarniku kombinacji ziemniaków i udźca jagnięcego, które można marynować lub doprawiać oliwą z oliwek i świeżymi ziołami. Danie przygotowywane jest głównie na specjalne okazje lub spotkania rodzinne i zazwyczaj podawane jest z odrobiną soku z cytryny. To obfite danie główne najlepiej smakuje z różnymi sałatkami i pieczywem. Dla mnie to danie jest kwintesencją greckich smaków. Kojarzy mi się z błogimi chwilami spędzonymi z przyjaciółmi.
Ostatnią już potrawą z moich ulubionych jest patatato. Patatato to popisowa specjalność greckiej wyspy Amorgos na Morzu Egejskim. To danie to połączenie mięsa i ziemniaków, które powoli gotuje się w aromatycznym sosie pomidorowym z cebulą, czosnkiem, oliwą i czerwonym lub białym winem. Mięso kozie lub koźlęce jest zwykle wybieranym mięsem do tej potrawy. Jednak można również użyć kombinacji mięsa koźlęcego, jagnięcego i wołowiny lub cielęciny. Danie charakteryzuje intensywny aromat i smak dzięki zastosowaniu aromatycznych przypraw takich jak cynamon, ziele angielskie, goździki, pieprz. Tradycyjnie ten przysmak jest przygotowywany i podawany na specjalne okazje, takie jak wesela, jarmarki i święta religijne, które obchodzone są na wyspie.
Zrobiłam się głodna, pisząc tych kilka słów. Z racji upałów wybieram na dziś opcję pierwszą czyli patatosalatę, która schłodzona w lodówce doskonale nadaje się na tak upalne i wakacyjne dni. Zachęcam jednak do skosztowania w tawernach każdej z wymienionych powyżej potraw. Dla pasjonatów gotowania natomiast polecam podjęcie wyzwania i przyrządzenie tych dań samodzielnie, jednak po uprzednim posmakowaniu ich w lokalnych tawernach. Smacznego!