Strona głównaAktualnościGrecjaJest przyzwolenie na restaurację pałacu jezuickiego na Naksos

Jest przyzwolenie na restaurację pałacu jezuickiego na Naksos

Zbudowany w XVII wieku Pałac Jezuicki (czyli Klasztor Jezuitów z Kalamitsi) znajduje się w regionie Kalamitsia na Naksos. W XVIII wieku klasztor przeszedł pod katolickie panowanie i od tej pory właścicielem jest Fundacja Katolicka z Naksos. Jest oznaczony jako zabytek historyczny. Pałac Jezuicki jest obecnie opuszczony i niegdyś bogaty, tętniący życiem klasztor popadł w ruinę.

Ministerstwo Kultury, władze regionalne Wysp Egejskich Południowych oraz wspomniana wcześniej fundacja zawarły umowę dotyczącą programu rozwoju kultury w celu przeprowadzenia badań dla odbudowy Pałacu Jezuitów.

Umowa została podpisana przez Minister Kultury Linę Mendoni, przedstawiciela władz regionalnych Giorgosa Chatzimarkosa oraz prezesa Fundacji Katolickiej Iakovosa Nafpliotisa
Korzyści z odnowy tego klasztoru są dosyć oczywiste, jako że uratowanie tego wyraźnie greckiego zabytku przyciągnie ludzi, którzy są w szczególności zainteresowani historią tej wyspy.

Umowa dotyczy badań topograficznych klasztoru, a także wstępnych badań architektonicznych zabytku, co pozwoli na opracowanie budżetu. Za finansowanie i realizację umowy odpowiedzialne są władze regionu , a organem nadzorującym jest Departament Restauracji Zabytków Bizantyjskich i Postbizantyjskich Ministerstwa Kultury i Sportu.

Czas trwania programu to 12 miesięcy od podpisania umowy.

opr. Magdalena Bonawenturska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne