Strona głównaAktualnościGrecjaJedno muzeum z wieczora trzyma z dala doktora

Jedno muzeum z wieczora trzyma z dala doktora

Zeszłej jesieni lekarze w Brukseli przepisywali wizyty w muzeum pacjentom po covidzie w szpitalu Brugmann. Był to program pilotażowy, oparty na analogicznym projekcie z Quebecu, gdzie lekarze przepisują pacjentom do 50 wizyt rocznie w muzeach.

Badanie w Journal of Positive Psychology przekonuje, że jedna wizyta w muzeum może pomóc w zmniejszeniu stresu i poczucia samotności, ponieważ zmniejsza się produkcja kortyzolu.

W Grecji Fundacja Kulturowa Grupy Pireus podejmuje działania, które pokazują jak bardzo potrzebujemy sztuki w naszym życiu. Fundacja prowadzi innowacyjny program dla osób cierpiących na demencję, chorobę Alzheimera i pokrewne choroby, w ramach którego są prowadzone warsztaty i aktywności wspomagające pamięć poprzez zaangażowanie zmysłów. Uczestnicy programu odwiedzaja muzea będące w sieci Fundacji – np.. Muzeum Oliwek w Sparcie czy Muzeum Ceramiki Budowlanej w Wolos – gdzie angażują się w aktywnościach, które wspomagają proces tworzenia, inspirują i zachęcają do ruchu. Dzięki temu razem ze swoimi opiekunami uczestniczą w wyjątkowych doświadczeniach. Projekt ten był omawiany na konferencji „Muzeum i sztuka” z okazji Światowego Dnia Muzeów.

Pokrewny projekt prowadzi Teatr Narodowy, który oferuje warszaty wokalne i oddechowe online dla osób z problemami z oddychaniem po covidzie, które są nadzorowane przez doktorę onkologii i wokalistkę Angieliki Tunbanaki (Αγγελική Τουμπανάκη).

Leczniczą rolę sztuki znano od starożytności, a współczesne badania zdają się dostarczać więcej dowodów za tym stwierdzeniem.

opr. Anna Lica

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne