Strona głównaAktualnościWywiadyJanusz Drobny: „Każde nurkowanie to inna przygoda, poznaję dużo ciekawych ludzi, a...

Janusz Drobny: „Każde nurkowanie to inna przygoda, poznaję dużo ciekawych ludzi, a także miejsc”

Jak wiele kryją w sobie morskie głębiny? Czy nurkowanie to sport dla każdego? Jakimi przymiotnikami opisać to, co dzieje się w miejscach niewidocznych na pierwszy rzut oka? Na te i inne pytania odpowie czytelnikom portalu Polonorama Janusz Drobny – nurek oraz instruktor, który od wielu lat nieprzerwanie dzieli się swoją największą pasją z innymi.

Czy nurkowanie jest niebezpiecznym hobby? Jakie są jego główne zagrożenia? Jak możemy im zapobiec?
Nurkowanie nie jest bardziej niebezpieczne niż inne sporty/hobby. Jest to bardzo ciekawe i fascynujące zajęcie, które pozwala nam się rozwijać. Jest to też forma treningu dla naszego ciała, a także świetny sposób, aby się zrelaksować, co gorąco polecam.

Oczywiście może być niebezpieczne, jeżeli nurkujemy bez odpowiedniego wyszkolenia lub nadzoru instruktora. Robiąc kurs spróbuj takiego, który jest przeznaczony dla osób, które nigdy nie nurkowały. Wiedza i informacje, które są przekazywane w odpowiedni sposób oraz prawidłowe ćwiczenia z doświadczonym instruktorem, zapewnią nam, że unikniemy zagrożeń oraz będziemy w 100% zadowoleni.

nurkowanieKiedy najlepiej rozpocząć przygodę z nurkowaniem i ile czasu zajmuje jej nauka?
Naukę nurkowania możemy rozpocząć już w wieku 8/10 lat, a tak naprawdę, jeżeli pozwala nam na to stan zdrowia, to każdy wiek jest odpowiedni, aby zacząć nurkować.
Najlepszym sposobem jest kurs „Spróbuj nurkowania”, które jak sama nazwa wskazuje, pozwala sprawdzić, czy nurkowanie jest sportem dla nas. Kursik trwa 3-4 godziny razem z teorią, a z tego 45-50 min jesteśmy pod wodą. Aby otrzymać certyfikat i móc samodzielnie nurkować, musimy skończyć pełny kurs dla początkujących, który trwa około 4 dni i zakończony jest egzaminem oraz wydaniem certyfikatu.

Jakie są najważniejsze cechy skutecznego instruktora nurkowania? Co wyróżnia Cię spośród innych instruktorów nurkowania?
Myślę, że na pewno cierpliwość, umiejętność przekazania odpowiedniej wiedzy nurkowej i zadbanie, aby nurkowanie było dla wszystkich przyjemnym i bezpiecznym doświadczeniem, choć oczywiście wiele zależy też od nas samych. Moja ścieżka nurkowa rozpoczęła się w wieku 14 lat, kiedy udało mi się zakupić pierwsze płetwy i maskę. W wieku 20 lat zdobyłem swój pierwszy stopień nurkowy, który pozwolił mi na nurkowanie z butlą, a także otworzył mi drogę do wyjazdów nurkowych, na których mogłem zdobyć wiele doświadczeń nurkowych, które później były mi bardzo przydatne. Stopniowo podwyższałem swoje umiejętności zdobywając nowe certyfikaty, aż po 10 latach nurkowań i różnego rodzaju wyjazdów zdecydowałem się zostać instruktorem i tutaj myślę, że właśnie moje doświadczenie odróżnia mnie od innych instruktorów.

Myślę, że na pewno też pasja, którą masz.
Zdecydowanie tak, jest to moja wielka pasja, którą staram się przekazać moim nurkom. Lubię nurkować, każde nurkowanie to inna przygoda, poznaję dużo ciekawych ludzi, a także miejsc.

Czy masz wielu polskich turystów? Jak dobrze znana jest Grecja ze swoich miejsc do nurkowania?
Tak, mam sporo Polskich turystów, z którymi nurkuje. Wielu odwiedza mnie co roku, z czego jestem bardzo zadowolony. Grecja niestety jest mało znana ze swoich miejsc nurkowych, a już najbardziej chyba rejon Attyki. Brak konkretnej reklamy i zainteresowania, na pewno także ze strony państwa greckiego, nie pozwala na rozwiniecie się tego pięknego sportu. Rozwiązaniem mogłoby tutaj być stworzenie parków wodnych, do których rybacy nie mieliby wstępu lub np. zatopienie statków i stworzenie ciekawych miejsc nurkowych jak np. na Malcie.

O czym należy pamiętać podczas nurkowania?
Przede wszystkim należy uspokoić swój oddech i regularnie sprawdzać ciśnienie w butli, aby być pewnym, ile powietrza zostaje nam w butli.

Jak opisałbyś podwodny świat komuś, kto nigdy wcześniej nie nurkował?
Ciężko to opisać, dla mnie jest to magia, gra kolorów i świateł. Jest to świat, którego jesteśmy gośćmi i powinniśmy go chronić. Uważam, że każdy chociaż raz powinien spróbować nurkowania.

nurkowanie

Pod wodą wszyscy są tacy sami, porozumiewają się tymi samymi znakami, używają tego samego sprzętu i przestrzegają tych samych zasad bezpiecznego nurkowania. Czy nurkowanie mogą uprawiać osoby o różnym stopniu sprawności i fizycznym ograniczeniu?
Nurkowanie rekreacyjne jest tak naprawdę przeznaczone dla wszystkich. Jak wspomniałem, ograniczeniem może być stan naszego zdrowia, mając wątpliwości należy udać się do lekarza, który na pewno doradzi i wyda stosowny papier, który pozwoli nam na nurkowanie. Jest także wielu nurków niepełnosprawnych, którzy posiadają certyfikaty i bardzo dobrze sobie radzą. Miałem okazję nurkować z osobami na wózku, a także niedowidzącymi lub z niedowładem kończyn i muszę tutaj napisać, że naprawdę świetnie dawali sobie radę.

Jakie są Twoje doświadczenia z nurkowaniem i co sprawiło, że zakochałeś się w tym sporcie? Czy to było marzenie z dzieciństwa?
Chęć nurkowania była we mnie od zawsze. Uwielbiałem pływać i spędzać czas nad wodą. A tak na poważnie to w nurkowaniu zakochałem się, właśnie będąc na wakacjach i robiąc kurs „Spróbuj nurkowania”. Wracając do Aten, zapisałem się na kurs nurkowy i tak zaczęła się moja przygoda, która ciągnie się do dzisiaj.

Dlaczego postanowiłeś, że Grecja będzie Twoim domem? Czym się zajmowałeś wcześniej przed założeniem szkółki nurkowania?
Do Grecji przyjechałem mając 14 lat, by odwiedzić mojego tatę, który już tutaj pracował. Przedłużyliśmy nasze wakacje i zostaliśmy w Atenach na dłużej i trwa to do dzisiaj. Wcześniej zajmowałem się projektami i wykończeniem wnętrz, a przede wszystkim suchą zabudową pomieszczeń, czym także zajmuje się do dzisiaj, tylko poza sezonem letnim (nurkowym).

Co przekonało Cię do tego, by zostać instruktorem nurkowania w Grecji? Czy łatwo było zdobyć upragnione uprawnienia zawodowego nurka? Jakie były Twoje początki?
Jak już wspomniałem, wiele lat nurkowałem rekreacyjnie, podróżując i poznając nowe miejsca nurkowe i nie tylko. Nie mogłem podjąć decyzji, aby zostać instruktorem, ponieważ nie byłem pewien, czy jest to coś odpowiedniego dla mnie. Po długich rozmowach z moim instruktorem, podjąłem decyzję i rozpocząłem przygotowania do kursu instruktora. Kurs instruktorski nie jest łatwym kursem i wbrew przekonaniom, doświadczenie nie jest tutaj wszystkim. Po ciężkich dwóch tygodniach szkoleń, zdobyłem certyfikat instruktora, który upoważnia mnie do szkolenia i certyfikowania nowych nurków. Po latach okazało się, że na pewno spełniam się w tym zawodzie. Teraz staram się przekazywać moja pasję, udało mi się wyszkolić już paru instruktorów i wielu nurków, z czego jestem bardzo zadowolony.

Czy nurkowałeś w Polsce? Jeśli tak, to co odróżnia Polskę od Grecji pod względem destynacji nurkowych?
Niestety nie miałem jeszcze okazji nurkować w Polsce, ale dużo słyszałem od nurków, którzy mnie odwiedzają i podziwiam Polskich nurków, że mimo czasami ciężkich warunków, nie rezygnują ze swojej pasji. Polska jest krajem, który nurkowanie traktuje bardzo poważnie. Mamy wielu producentów sprzętu nurkowego i myślę, że jesteśmy tutaj w światowej czołówce.

Dokąd według Ciebie warto udać się na nurkowanie? Może masz swoje ulubione miejsce i zechcesz się nim podzielić?
Ja zdecydowanie polecam Grecję, a szczególnie Ateny. I nie dlatego, że tutaj mieszkam, ale dlatego, że nurkowania tutaj naprawdę są zachwycające, a kolory światła słońca, jak twierdzi wielu nurków nie można spotkać nigdzie indziej. Osobiście nie mam ulubionego miejsca nurkowego. Uważam, że każda destynacja jest świetna. Można nurkować 100 razy w jednym miejscu, a jednak zawsze zauważymy coś innego.

Jakie podwodne przeżycie najbardziej zapadło Ci w pamięć?
Na pewno nurkowanie z osobami niepełnosprawnymi i to, kiedy delfin nagle wpłynął w naszą grupę, dotarł do pierwszej osoby i stając blisko starał się jakby szeptać mu coś do ucha, niestety nie dowiedzieliśmy się co…

Dlaczego wybrać Grecję jako miejsce do nurkowania? Jakie są zalety nurkowania w tym kraju?
Grecja jest pięknym krajem i oprócz nurkowań, z piękną widocznością praktycznie codziennie i ciepłą wodą prawie przez cały rok, oferuje też super atmosferę nad wodą, świetne jedzenie, a także sporo ciekawych miejsc do zwiedzania. Zaletą jest też to, że mamy miejsca nurkowe dla każdego poziomu nurkowego, poczynając od początkujących nurków, kończąc na nurkowaniach jaskiniowych lub technicznych, jak np. wrak Britannic.

Gdzie można Was znaleźć?
Nasza szkoła nurkowania Dive with me Athens znajdujemy się w miejscowości Artemida, 40 minut od centrum Aten. Zapraszamy.

© rozmawiała: Marzena Mavridis
zdjęcia: archiwum prywatne

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne