Strona głównaAktualnościPolskaJakich absolwentów szukają pracodawcy?

Jakich absolwentów szukają pracodawcy?

Nie tylko wiedza jest atutem…
Uczciwość, lojalność, skrupulatność… Czy tylko tego wymagają pracodawcy od absolwentów?

Wiele już zostało napisane i powiedziane na temat absolwentów, którzy w największym stopniu zadowoliliby pracodawcę. Na pewno muszą być to osoby, które oprócz gruntownego wykształcenia mogą pochwalić się doświadczeniem zawodowym. Większość młodych ludzi zdaje już sobie z tego sprawę, dlatego coraz więcej studentów w trakcie nauki podejmuje zatrudnienie. Takie osoby na pewno wzbudzą największe zainteresowanie pracodawcy, tym bardziej że utarło się przekonanie, iż nikt nie chce przyjąć absolwenta, który nie miał wcześniej nic wspólnego z pracą. Zatrudnienie debiutanta na rynku pracy wymaga zwykle bowiem poświęcenia większej ilości czasu i energii. Większość pracodawców sądzi, że trzeba ich przyuczyć, wdrożyć, zapoznać z funkcjonowaniem firmy. Nie zawsze jest to prawdą i nie wszyscy pracodawcy kurczowo trzymają się tej zasady, jednak w większości przypadków na wstępie odrzucane są kandydatury osób, które nigdzie nie pracowały i skupiły się jedynie na studiowaniu.

Odstępstwa od zasady…
Nie można jednak tak bardzo uogólniać. Pracodawca szuka przede wszystkim dobrego i oddanego pracownika. Niektórym chlebodawcom wystarczy, że dany kandydat bardzo dobrze zaprezentował się na rozmowie kwalifikacyjnej i dzięki temu otrzymał szansę na podjęcie pracy. Często pracodawcy zwracają też uwagę na to, czy absolwent działał aktywnie w trakcie studiów, czy udzielał się w samorządzie studenckim lub był na wymianie. Są to zawsze dodatkowe atuty, zwłaszcza że pracodawcy chcą pracowników, którzy nie będą jedynie biernymi wykonawcami zleconych zadań, lecz wniosą trochę świeżości do firmy.

Większość pracodawców ceni u pracowników uczciwość, oddanie wobec firmy, chęć podejmowania nowych wyzwań, wykazywanie inicjatywy, kreatywność. Takie wnioski zostały wysnute na podstawie badań przeprowadzonych przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym (IBDPP). W badaniu wzięło udział 80 pracodawców, reprezentujących małe i średnie firmy z czterech krajów: Polski, Portugalii, Włoch oraz Turcji. Ich zadaniem było określenie, jakie umiejętności absolwentów są najbardziej pożądane przez pracodawców. Pomiędzy odpowiedziami osób z różnych krajów były niewielkie rozbieżności, ale w przeważającej większości uważano, że wymienione elementy są najbardziej istotne. Równie ważne okazała się umiejętność pracy w zespole, a także komunikatywność. To są podstawy, bez których żaden pracodawca nie zatrudni absolwenta, tym bardziej że we współczesnych firmach w większości zadania wykonywane są zespołowo, w związku z czym umiejętność przekazywania informacji oraz współpracy jest rzeczywiście w cenie.

Ilu pracodawców, tyle opinii na temat tego, co jest największym atutem absolwenta. Można dojść do wniosku, że lojalność, uczciwość, pracowitość, choć może utarte, nadal są w cenie i to raczej przez długie lata się nie zmieni.

Karolina Łapińska (Zielona Linia)

logo zielona linia

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne