Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaJak zapobiec zbytniemu zakwaszeniu organizmu?

Jak zapobiec zbytniemu zakwaszeniu organizmu?

Zbytnie zakwaszenie organizmu może być przyczyną wielu przewlekłych chorób. To prawdziwe przekleństwo krajów rozwiniętych.

Co zrobić, by przywrócić naszemu organizmowi równowagę kwasowo-zasadową?

a) Bardzo ważny jest tutaj wybór żywności, bogatej w składniki zasadowe, jak najmniej zakwaszającej. W tym celu należałoby starać się:
– zmniejszyć ilość przyjmowanych białek zwierzęcych i serów, przyjmować zamiennie białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego,
-zredukować do minimum przyjmowanie oczyszczonych zbóż, cukru i produktów pochodnych. Zwróćmy uwagę, że dieta bogata w warzywa i zboża odkwasza, a dieta mięsna zakwasza organizm.

Ale białka są niezbędne dla naszego organizmu i należy je spożywać pomimo ich działania zakwaszającego. Pamiętajmy również, że produkty mleczne mają działanie mniej zakwaszające niż mięso i ryby.
-Możemy starać się również zmniejszyć ilość przyjmowanych produktów kwaśnych: kwaśnych owoców: owoców cytrusowych, niedojrzałych owoców, szczawiu, rabarbaru, bakłażanów, rzeżuchy, szpinaku, kapusty kiszonej, kiszonek, pomidorów (zwłaszcza gotowanych), jogurtu, sfermentowanego mleka, octu, ogórków kiszonych.
– A z drugiej strony wskazane było by spożywanie codziennie dużej ilości różnorodnych warzyw ( z danego sezonu) i innych produktów alkalizujących: takich jak banan, ziemniaki, marchewka, koper, seler, adwokat, kasztan, orzech brazylijski, migdały, algi, kiełki.
-Korzystne byłoby również stosowanie jak najprostszych zestawień pokarmowych (tak by trawienie przebiegało jak najszybciej) i dokładne przeżuwanie. Chodzi tu o uregulowanie trawienia w celu odbudowania flory bakteryjnej.
-Należy pamiętać o przyjmowaniu wystarczającej ilości płynów, gdyż jest to niezbędne dla wydalania toksyn z organizmu.

spacerb) Nie zapominajmy o aktywności fizycznej i ćwiczeniach oddechowych. Ćwiczenia fizyczne prowokując obfite pocenie zwiększają wydzielanie kwasów przez skórę. Wysiłek fizyczny zwiększa dotlenienie organizmu i szybkość krążenia krwi. A to zwiększa spalanie kwasów w organizmie. Należy zaznaczyć, że więcej zanieczyszczeń jest wydalanych z potem uzyskanym wskutek aktywności fizycznej niż wskutek procesów pasywnych takich jak ciepła kąpiel czy sauna. Czemu wiec nie pospacerować na świeżym powietrzu!

c) Nauczmy się radzić sobie ze stresem .

d) Zróbmy sobie od czasu do czasu kurację oczyszczającą czy rewitalizującą.

Możemy tutaj zaproponować następujące zabiegi:
-Neutralizowanie kwasów dzięki kuracjom preparatami alkalicznymi zawierającymi wapń czy magnez
-Stymulowanie usuwania kwasów przez nerki i skórę, które stanowią drzwi wyjściowe dla tych substancji z organizmu.

Możemy stymulować prace nerek dzięki ziołom moczopędnym (karczochy, pokrzywa, jesion, wrzos). Szczególnie polecane są tutaj herbatki z liści pokrzywy. Ale nie zapominajmy również, że przyjmowanie dużej ilości płynów jest niezbędne do prawidłowego wydalania toksyn.

Usuwanie kwasów odbywa się również przez skórę dzięki gruczołom potnym. Możemy wspomagać ten proces przez ciepłe kąpiele, saunę, okłady lub stosując rośliny lecznicze. Wymieńmy tu następujące zioła napotne: bez czarny, lipa pod postacią herbatki, łopian w postaci odwaru. Jedna albo dwie kuracje oczyszczające w roku pomogą zapobiegać chorobie.
Inne techniki to głodówka, mono diety, kuracja winogronowa, kuracja kiełkami (jako element alkalizujący), kuracja spiralną, kuracja wodą morską.

e) Korzystajmy z dobrodziejstw natury by wspomagać nasze zdrowie i nie zapominajmy, ze wszystkie lekarstwa zakwaszają organizm.

www.zdrowiemodauroda.wordpress.com

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne