Formalnosci i dokumenty
Zgodnie z jaką procedurą możesz zarejestrować w nowym kraju swój samochód
Samochód możesz zarejestrować tylko w kraju, w którym mieszkasz, lub w kraju stałego zamieszkania.
Nie możesz zarejestrować samochodu w kraju, gdzie masz dodatkowe miejsce zamieszkania lub dom letniskowy.
Świadectwo zgodności
Wydane przez producenta – potwierdza, że parametry techniczne pojazdu spełniają wymogi bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Świadectwo może być europejskie (WE) lub krajowe.
Świadectwo zgodności WE – ważne we wszystkich krajach UE .
Jeśli Twój samochód ma ważne świadectwo WE, urzędy krajowe nie mogą wymagać żadnej dodatkowej dokumentacji technicznej – chyba że po opuszczeniu fabryki samochód został zmodyfikowany (wtedy mogą wymagać poddania go ponownej homologacji).
Krajowe świadectwo zgodności – ważne tylko w kraju, który je wydał.
Zwykle dotyczy autobusów, ciężarówek, samochodów dostawczych, przyczep, samochodów zbudowanych na zamówienie przed majem 2009 r. lub samochodów zabytkowych.
Nawet jeśli posiadasz takie świadectwo, urzędy nowego kraju przed zarejestrowaniem mogą wymagać dodatkowych badań technicznych lub świadectw.
Dowód ubezpieczenia
Dokonując rejestracji, musisz przedstawić dowód ubezpieczenia.
Urzędy powinny zaakceptować ubezpieczenie wydane przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe, które:
nie ma oddziału w takim kraju, ale jest upoważnione do świadczenia usług na jego terenie.
Dowód własności
Konieczne będzie udowodnienie, że jesteś legalnym posiadaczem pojazdu. Faktury użyte jako dowód zakupu powinny wyraźnie podawać numer VAT dilera.
Dowód opłacenia podatku VAT
Podczas rejestracji pojazdu urzędy krajowe mają prawo sprawdzić, czy należycie opłacono podatek VAT.
Zasady dotyczące podatku VAT różnią się zależnie od tego, czy pojazd jest nowy czy używany oraz czy kupujesz go od autoryzowanego sprzedawcy czy też od osoby prywatnej.
Do celów podatku VAT pojazd uważa się za używany, jeśli minęło ponad sześć miesięcy od jego pierwszego wyjazdu na drogę lub jeśli ma na liczniku ponad sześć tysięcy kilometrów.
Jeśli kupujesz nowy samochód u dilera w jednym z krajów UE, ale zabierasz go w celu rejestracji do innego kraju UE, w którym mieszkasz lub do którego się przeprowadzasz, musisz zapłacić podatek VAT tylko w kraju zamieszkania.
Aby uniknąć podwójnej płatności VAT i konieczności jego odzyskiwania później, poinformuj sprzedawcę, że zamierzasz zarejestrować pojazd w innym kraju UE.
Jeśli kupujesz używany samochód od osoby prywatnej, nie musisz płacić podatku VAT w żadnym kraju.
Jeśli kupujesz używany samochód w komisie, podatek VAT zostanie Ci naliczony, ale tylko od zysku ze sprzedaży używanego samochodu. Ta kwota VAT nie będzie wykazana na fakturze. Zakup nie będzie podlegał opodatkowaniu VAT w kraju docelowym.
Dowód dopuszczenia do ruchu drogowego
Władze kraju, w którym zamierzasz zarejestrować pojazd, mogą wymagać, aby najpierw przeszedł on badanie dopuszczenia do ruchu drogowego, jeśli:
- takie badania są również obowiązkowe dla mieszkańców danego kraju, kiedy zmienia się posiadacz świadectwa rejestracji
- badanie nie powiela żadnych badań, którym pojazd mógł już zostać poddany w Twoim kraju pochodzenia
- nadszedł termin obowiązkowego badania okresowego w danym kraju.
Odstępy czasowe między obowiązkowymi badaniami przydatności do ruchu drogowego różnią się w poszczególnych krajach – mogą być krótsze niż w Twoim kraju pochodzenia (w Grecji KTEO
Opłata rejestracyjna / podatek drogowy
Żadne przepisy unijne nie regulują kwestii opłaty za rejestrację ani podatku drogowego. Musisz uiścić te opłaty zgodnie z wymogami prawa kraju, w którym mieszkasz lub do którego się przeprowadzasz.
Przeprowadzając się do innego kraju, możesz kwalifikować się do zwolnienia z podatku w związku z rejestracją pojazdu, jeśli spełnisz odpowiednie warunki i dopełnisz formalności w wymaganych terminach.