Do gór, lodowców czy pięknej natury, którą ma teraz Austria, mogłaby wkrótce dołączyć dodatkowa atrakcja – grecka wyspa Ikaria, której mieszkańcy chcieliby politycznie podporządkować się Austrii.
Obecna polityka w Grecji
Europejski kryzys znacząco dotknął Grecję. Kraj ten znajduje się na skraju bankructwa, banki są zrujnowane, a mieszkańcy wywożą bądź przenoszą swój majątek z kraju. Nowy rząd Grecji powstał dość szybko. Będzie on prowadzony przez 3 partie, których członkowie chcą wprowadzić program oszczędnościowy i pozostać w strefie euro. Na chwilę obecną bezrobocie w kraju wynosi 22 procent. Poza tym kraj musi teraz walczyć z mocną opozycją, która najchętniej zerwałaby wszelkie stosunki z Unią Europejską.
Ikaria – mieszkańcy wyspy chcą uniezależnić się politycznie od swojego kraju
Oprócz pieniędzy, mieszkańcy Ikarii chcą też niejako ”przenieść” wyspę (jako pierwsza poinformowała o tym włoska gazeta codzienna ”Libero”). Jest to możliwe, ponieważ w ubiegłym tygodniu wygasła umowa zawarta 100 lat temu między Atenami, a ową wyspą.
Mieszkańcy wyspy mają najwyraźniej dość kryzysu. Przed dokładnie 100 laty Grecja wzięła pod swoje skrzydła małą wyspę, choć ta leżała bliżej Turcji.
Wyspiarze nalegają na to, aby wynik przeprowadzonego referendum zadecydował o przyłączeniu do Austrii.
Dlaczego do Austrii?
Wyspa leży w pobliżu Turcji, ale dla 8314 mieszkańców nie jest to tak istotne. Nie jest to kraj przez nich lubiany z tego względu, że toczy się na wyspie wojna pomiędzy Włochami, a Turkami. Ponieważ Ikaria podczas II wojny światowej była zajęta przez Niemcy i Włochy, zadecydowała teraz o chęci przynależności do Austrii. Mieszkańcy czują się bowiem niejako zapomniani przez Grecję.
Czy porozumienie jest możliwe?
Rybołówstwo jest tu ważnym czynnikiem gospodarczym. Oddzielenie się tego terenu od Grecji, będzie dla owego kraju niekorzystne. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dojdzie do porozumienia. Ambasada Grecji w Wiedniu reprezentuje jasne stanowisko w tej sprawie – mówi, że Grecja będzie rządzić jako zjednoczone państwo. Bowiem umowa z Lozanny z 1923 r. mówi o tym, że wszystkie wschodnie wyspy Morza Egejskiego (w tym też Ikaria) będą należeć do terytorium państwa Greckiego.