Strona głównaAktualnościGrecjaGrecka oliwa z oliwek jest ceniona na całym świecie

Grecka oliwa z oliwek jest ceniona na całym świecie

Producenci oliwy z oliwek z Grecji wciąż zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach, pokonując konkurentów z całego świata.

W krajach Wspólnoty Narodów po obu stronach Atlantyku grecka oliwa z oliwek została niedawno uhonorowana za wysoką jakość i właściwości zdrowotne. Na Międzynarodowym Konkursie Oliwy z Oliwek w Londynie (IOOC) grecka oliwa z oliwek zdobyła 211 nagród, znacznie więcej niż którykolwiek z 32 innych krajów, które otrzymały wyróżnienia. Na kanadyjskim IOOC Grecy otrzymali aż 66 nagród.

W Londynie 28 sędziów z 13 krajów określiło, które oliwy z oliwek zasługują na wyróżnienia jakościowe. Spośród 52 platynowych nagród, symbolizujących najwyższy poziom nagród na londyńskim IOOC, 17 trafiło do firm greckich. W Montrealu w Kanadzie 15 sędziów z 9 krajów przyznało 8 z 17 platynowych nagród konkursu greckim oliwom z oliwek.

Ze 100% wskaźnikiem sukcesu Sakellaropoulos Organic Farms zdobyło największą liczbę nagród spośród greckich firm produkującej oliwę z oliwek: 5 platynowych, 5 złotych i 5 srebrnych nagród za wyjątkowe, aromatyzowane oliwy z oliwek i oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia w Canada IOOC oraz 4 platyny, 6 złotych i 5 srebrnych nagród w Londynie. Firma zdobyła obecnie ponad 555 nagród za swoje produkty z oliwek, a każdy kolejny konkurs umożliwia jej pobicie nowych rekordów, które sama ustanowiła.

Jak Nick Sakellaropoulos wyjaśnił greckiemu Liquid Gold, „wszystkie nasze oliwy z oliwek pochodzą z naszych własnych ekologicznych farm”, znajdujących się w Sparcie w Lakonii.

fot. greece-is.com

Ta rodzinna firma pracuje głównie z oliwkami odmiany Koroneiki, ale tworzy również mieszanki z innymi odmianami, takimi jak Athinoelia, Kalamon i Koutsouroelia. Ich olejki smakowe charakteryzują się zaskakującymi kombinacjami składników i uderzająco niepowtarzalnym smakiem. Mieszkanka Treasure zawiera olej z 5 różnych odmian oliwek, 4 rodzajów papryki, limonki i trawy cytrynowej.

Oliwa z oliwek extra virgin i oliwy smakowe firmy Mediterre Eurofood zostały również uhonorowane na londyńskim IOOC, gdzie zdobyły 2 platynowe, 6 złotych i srebrną nagrodę.

Konstantinos Papadopoulos jest szczególnie dumny ze swojego „najbardziej nagradzanego produktu, Mediterre Omphacium Organic, który jest wytwarzany z oliwek odmiany Olympia”. Ten mało znany rodzaj oliwek jest uprawiany tylko wokół popularnego stanowiska archeologicznego starożytnej Olimpii. Papadopoulos zachęca odwiedzających Grecję do delektowania się wyjątkowymi smakami kuchni greckiej i „odkrywania nawet najrzadszych odmian oliwy z oliwek”.

Papadopoulos podkreśla, że jego zespół skupia się na „dokładnych badaniach i dokładnych ocenach technicznych i strategicznych”, zawsze dążąc do „najwyższej perfekcji produktu końcowego”, w tym korzyści zdrowotnych, które są obecnie szczególnie ważne. Patrząc na jesienne zbiory, zespół Mediterre nadal monitoruje swoje gaje oliwne „z oddaniem, mając nadzieję na produkcję jeszcze lepszej oliwy z oliwek” każdego roku.

G-TEAM dodał do swojej długiej listy nagród 2 platynowe nagrody Health Claim na londyńskim IOOC i 2 złote nagrody Quality Awards w Kanadzie za 4 różne oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia HYPERELEON® (Ultra Gold, Gold, Green i Nutri-Arcadian Mountains). Stworzone z wielkim poszanowaniem zarówno dla tradycji, jak i dla najnowszych badań naukowych i technologii, ich produkty to organiczne oliwy z oliwek z wczesnych zbiorów, poddane naturalnej sedymentacji zamiast filtrowania.

Poddane letnim suszom i mroźnym zimom oliwki odmiany Olympia i Athinolia należące do G-TEAM gwarantują oliwę o bardzo wysokiej zawartości związków fenolowych, które badania naukowe powiązały z wieloma znaczącymi korzyściami zdrowotnymi. G-TEAM bardzo dba o zachowanie tych cennych związków na wszystkich etapach procesu uprawy, produkcji i przechowywania.

fot. greece-is.com

Ioanna Diamanti jest szczególnie dumna ze swojej wielokrotnie nagradzanej organicznej oliwy z oliwek Organic Drops Lemon i oliwy z oliwek Pellas Nature Lemon. Jak powiedziała Greek Liquid Gold, „specjalna odmiana cytryny i starannie dobrana najwyższej jakości oliwa z oliwek, wraz z innowacyjnym naturalnym procesem infuzji, nadają naszemu produktowi świeżego smaku i zapewniają długi okres przydatności do spożycia”.

Produkty Pellas Nature są częścią tego, co Diamanti określa jako „unikalną kulturę żywieniową Grecji: zdrowe i aromatyczne składniki o wysokiej wartości odżywczej”. W tym roku grecka oliwa oliwek zdobyła wyróżnioną pozycję (druga na liście) na tablicy wyników Atlasu Smaku, opartej na ponad 100 000 ocenach użytkowników. Aby doświadczyć Grecji, zwiedzający powinien doświadczyć greckiej kuchni, a przede wszystkim oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, „greckiego płynnego złota”.

Zespół Olive Temple jest gotowy na przyjęcie gości, którzy szukają wrażeń – pod hasłem „Poznaj ziemię, poznaj produkty” witają gości w nowej świątyni na terenie starożytnej Olimpii, gdzie mogą odkrywać tradycyjny smak typowych greckich produktów, takich jak oliwa z oliwek, oliwki czy wina. Był to kolejny, duży krok dla rodziny, która stworzyła popularne Agriturismo Magna Grecia, które od 2008 roku przyciąga setki tysięcy odwiedzających.

Teraz turyści, którzy przyjeżdżają do starożytnej Olimpii, mogą również zobaczyć najnowocześniejszy młyn oliwny w Świątyni Oliwnej i dowiedzieć się o przywiązaniu rodziny do wysokiej jakości i zrównoważonego rozwoju. Odwiedzający mogą wybierać spośród wycieczek i degustacji oliwy z oliwek i wina, a także mają możliwość wyrobienia mydła z oliwy z oliwek oraz nauczenia się tradycyjnych, lokalnych przepisów. W ten sposób „ambasadorzy” z całego świata doceniają wielokrotnie nagradzaną grecką oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, taką jak zdobywcy platyny Laurel & Flame Olympia PGI i Olympian Myth Koroneiki.

Podczas gdy podróżnicy wznawiają poszukiwanie przygody, relaksu i wspaniałych smaków, a także bezpieczeństwa i zdrowia w obliczu zmagań współczesnego świata, greccy producenci oliwy z oliwek z radością oferują możliwość dzielenia się swoimi aromatycznymi, pożywnymi produktami z ludźmi z całego świata.

Źródło: greekliquidgold.com

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne